У Кнежевцу тровали шакале, па покосили птице
НОВИ КНЕЖЕВАЦ: Друштво за заштиту и проучавање птица Србије је још 23. фебруара обавестило Покрајински завод за заштиту природе о проналаску једног леша одраслог орла белорепана и шест метара даље једног шакала, на чијем лешу се видело да је део био поједен.
У присуству Покрајинске инспекције заштите животне средине и новокнежевачке полиције извршен је увиђај, а лешеви су након тога однесени у Научни институт за ветеринарство „Нови Сад“ на токсиколошку анализу. Уследио је преглед ширег терена, 26. фебруара уз помоћ пса посебно обученог за откривање лешева и остатака пестицида, који ради у оквиру Мађарског друштва за заштиту птица и природе и пројекта „Pannonsteppes лифе”. Током те претраге пронађени су остаци чак чест шакала, једног мишара и свраке, а у локалном каналу и јарузи још једног мишара.
Прелиминарни резултати анализе леша шакала указују да је он угинуо као последица тровања карбофураном. У току су токсиколошке анализе леша белорепана, мишара, свраке и још два леша шакала. Покрајински завод за заштиту природе и код овог случаја тровања дивљих животиња карбофураном указује на веома опасну ситуацију у којој је забрањеном материјом потрован веома велики број дивљих животиња. Која је год била намера тровача, овакве илегалне активности имају своје страшне и погубне последице на животну средину, нарочито када су у питању строго заштићене животиње.
Завод очекује да ће бити покренута свеобухватна истрага и да ће током ње бити откривени починиоци који су својим активностима довели до оваквих последица по природу. У Заводу напомињу да су пред сезону пролећних пољопривредних радова на црном тржишту поново постале доступне забрањене материје које садрже активну супстанцу карбофуран. Веома је важно да се овакви препарати, који се продају под трговачким називима „фурадан”, „уфуран”, „carbomay” и сличним, а који су некада служили за третирање семена пре сетве против инсеката, систематским акцијама спречавања њихове продаје учине недоступним.
В. Х.