У Кањижи општина покрива дуговања Дома здравља
КАЊИЖА: Одборници Скупштине општине Кањижа усвојили су одлуку о дотацијама од девет милиона динара Дому здравља Кањижа из општинског буџета, чиме је омогућено овој установи да изврши обавезе према добављачима, за лекове издате на рецепт и залихе робе за даљу продају. Доношење ове одлуке није прошло без полемике, међутим, председник СО Милош Кравић, закључио је да је подршка установи у овом моменту најрационалније решење.
Он напомиње да општина из буџета свесрдно помаже Дом здравља финансирањем специјализације лекара, а да је преузет дуг установе од 68 милиона динара, па је уследило изналажење решења да општина у наредне три и по године буде гарант измиривања насталог дуга из ранијег периода.
Шест објеката у закуп
Општина је као оснивач Дома здравља недавно конкурсом понудила шест апотека у закуп на десет година и то објекте у Кањижи, Хоргошу, Малим Пијацама, Трешњевцу, Мартоношу и Орому. Милош Кравић каже да се на оглас јавио понуђач који је спреман да прихвати услове, да преузме девет запослених, од којих три фармацеута и шест техничара, као и постојеће залихе робе у апотекама у вредности око 3,5 милиона динара.
Будући закупац прихвата да унапред исплати закуп за објекте које преузима за наредних пет година, у износу од 8,5 милиона динара. Такође, да након првих пет година поново унапред уплати закуп за наредних пет година. Општинари рачунају да ће на овај начин растеретити Дом здравља обавезе према деветоро запослених из апотека и обезбедити несметано снабдевање лековима.
Иначе, дуг Дома здравља Кањижа према добављачима 31.маја је износио 70,86 милиона динара. У prеthodnom пеироду општина је обезбедила средства у износу од 11,48 милиона динара за измирење обавеза према добављачима, што је утицало на смањење дуга. Осим дуга за лекове, Дом здравља већ годинама није добијао новац за плате запослених у Апотеци из Републичког фонда здравственог осигурања, јер нису убрајани у категорију „уговорених радника”, већ су се плате измиривале из сопствених средстава установе. Поред тога, марже за продају су смањене са 18 на 12 посто, умањена је цена појединих лекова, уведена централизована јавна набавка, укинути су бонитети, а приватне апотеке су добиле сагласност за издавање лекова на рецепте.
М. Митровић