У Дебељачи се ради на реконструкцији водовода
ДЕБЕЉАЧА: Због радова на реконструкцији водоводне мреже у Дебељачи, мештани морају да буду стрпљиви, јер су у току дана од 7 до 17 сати воде нема у чесмама свих корисника.
Водоводна мрежа у Дебељачи изграђена је још 1976. године и од када је у експлоатацији, сем ситнијих поправки није било значајнијих улагања, а сада се ради на замени дотрајалих вентила на мрежи, што ће обезбедити услове да се приликом кварова и хварија убудуће не искључује цело село, као што је то било до сада, него ће се искључивати само реон или улица где је потребно интервенисати.
За замену вентила на водоводној мрежи у сарадњи Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство АП Војводине и Општине Ковачица, обезбеђено је око 70 милиона динара. Радови су подељени у две фазе, а завршетак прве фазе се очекује до краја ове године. Треба да се замени стотину вентила и рачви на главним цевоводима, од чега 48 у првој и 52 у другој фази, која ће уследити идуће године.
Директор ЈКП „4.октобар” у Дебељачи Ласло Јовер констатује да је реч о великом ремонту на водоводној мрежи, који је био нужан јер до сада у водоснабдевању села било је мало више проблема са квалитетом воде. Због дотрајалих вентила проблема је било и приликом отклањања кварова на мрежи, али ће радови који се обављају допринети да буде бољи квалитет воде. Месни комуналци, у чијој је надлежности водоснабдевање у селу, пружају извођачима логистичку подршку.
Крађа водомера из празних дворишта
Невољу донекле представља и што је у последње време доста људи из села отишло у иностранство, па се у многим кућама вода не користи. Уочено је да су водомери поскидани и украдени у шахтовима у двориштима на 20 до 30 места где нико не живи, што је штета од 8.000 динара, колико са монтажом стаје водомер.
За време радова житељима Дебељаче вода за пиће доступна је са две еко-чесме у центру места и једног еко-контејнерског постројења код Новог гробља. У обе еко-чесме у центру села на располагању је 3.000 литара пијаће воде, што није довољно, па се многи снабдевају флашираном водом у продавницама. У ЈКП „4.октобар” кажу да је ово време било погодније за извођење радова него у летњем периоду, када су потребе за водом у сеоским домаћинствима веће.
Директор Јовер процењује да је мали број оних који остају без пијаће воде, а да се за друге потребе у домаћинству вода може сачувати у пригодним посудама. Радови на првој фази реконструкције водовода предвиђено је да трају 24 радна дана, па се верује да ће бити окончани до краја године, а када год се ради мештани ће остајати без воде.
- Знамо да има неприлика због обустављање испоруке воде у целом селу, када трају радови, али када се сви заврши уверен сам да ће водоснабдевање бити много боље. По обављеном послу у току дана ми укључујемо пумпе, али пошто је цео систем празан потребно је један до два сата да вода надође, када долази и до испирања цевовода, што до сада није било могуће урадити јер цевовод нам није до сада био овако отваран и пражњен. До сада смо испирање обављали редовно свака три месеца где имамо хидранте, али то и ово испирање цевовода је сасвим нешто друго, јер је овако пуно интензивније. Када завршимо обе фазе радова на замени вентила, мислим да ће мештани бити задовољнији са квалитетом, квантитетом и притиском у водоводној мрежи - категоричан је Јовер.
Водоводна мрежа у Дебељачи дуга је преко 50 километара, а има око 2.000 прикључака потрошача. За разлику од вентила који су дотрајали и нису могли да се користе, према уверавању из ЈКП „4.октобар” пластични цевоводи су у добром стању, а за квалитет воде у наредном периоду испуштање воде је драгоцено за испирање цевовода.
М. Митровић
Пројекат „Ковачица под лупом“ реализује ДВП Дигитал, а суфинансира Општина Ковачица. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту не одражавају нужно ставове органа који је доделио средства.