У ЧУРУГУ, ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ Отворено постројење за узгој зелене сточне хране у воденом раствору - земљиштe се не користи
ЧУРУГ : Прво постројење за хидропонијску производњу свеже, зелене хране за стоку у Србији отворено је данас у Чуругу, а реч је о узгоју хране у воденом раствору, без употребе земљишта и у посебно дизајнираном и аутоматизованом погону.
Пројекат, уз техничку и финансијску подршку Европске уније (ЕУ) и у партнерству са Министарством заштите животне средине, спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП), у сарадњи са Амбасадом Шведске и Европском инвестиционом банком (ЕИБ), уз додатна финансијска средства која су обезбедиле владе Шведске, Швајцарске и Србије, саопштио је УНДП.
Како се наводи, на тај начин се штеде ресурси попут земљишта и воде и значајно се смањује употреба ђубрива и пестицида, као и погонског горива, што помаже у очувању природних ресурса и животне средине, и истовремено повећава конкурентност компаније на тржишту.
Приликом обиласка погона, шеф развојне сарадње Амбасаде Швајцарске у Србији Ричард Коли рекао је да је проширење зелених површина један од кључних начина за смањење глобалног загревања.
"Ви овим пројектом штедите зелене површине и земљиште за производњу сточне хране, које се може претворити у ливаде и допринети унапређењу биодиверзитета. Важно је да се у борбу против климатских промена укључи и приватни сектор, пошто циљеве одрживог развоја јавни сектор не може да оствари самостално. Због тога вас позивамо да мотивишите и друге компаније да се ангажују на исти начин", рекао је Коли. Подсетио је да је Швајцарска бесповратним средствима у износу од 30 милиона евра финансира пројекте у областима попут зелене енергије, енергетске ефикасности и декарбонизације у Србији.
У саопштењу се додаје да је зелена сточна храна произведена методом хидропонијског узгоја хранљивија од конвенционалне, јер садржи више ензима, протеина, влакана и витамина него суво зрно јечма и може да се користи за исхрану свих преживара, а нарочито је добра за краве и овце. Ова храна је доступна за жетву 365 дана у години, без обзира на спољашње климатске услове и температуру, што фармерима осигурава стабилно снабдевање храном.
Вођа тима за животну средину и климатске промене УНДП Мирослав Тадић рекао је да се овакво решење лако може применити и на другим сточним фармама у Србији, а посебно је корисно за оне који немају на располагању велику површину земљишта. "Позивам све приватне компаније, пољопривредна газдинства, удружења пољопривредника и задруге којима је потребна подршка у увођењу и унапређењу праксе одрживе пољопривреде да се пријаве на наш Изазов за иновације за зелену транзицију у оквиру иницијативе ’ЕУ за Зелену агенду у Србији", рекао је Тадић.
Нови погон компаније "Глобал Сеед" ће се грејати помоћу вишка топлотне енергије из обновљивог извора, односно из биогасне електране саме компаније, која "ради на животњски стајњак". То значи да је цео процес производње хране и исхране животиња заокружен, односно циркуларан.