У Чалми траже аутобусе до митровачких фабрика
ЧАЛМА: - Охрабрује нас што људи долазе у месну канцеларију тражећи да се побољша аутобуски превоз до Сремске Митровице у време одласка и повратка у другу и трећу смену - каже на почетку разговора о приликама о селу матичар Недељко Бојанић, сматрајући да је то добар знак да становништво налазећи егзистенцију у новоотвореним фабрикама у седишту локалне самоуправе, а да остане у Чалми и планира будућност.
У месту је, каже, реално сада око 1.200 душа у 450 домаћинстава, али се број житеља осипа, доста је напуштених кућа и старачких породица, а мало младих брачних парова. Прошле године у селу је рођено петоро деце.
- Чалма је повезана аутобуским превозом до Сремске Миторвице, удаљене од села 16 - 17 километара, али људи траже да се редови вожње врате на време када је радно становништво масовно одлазило у Митровицу на посао -каже Бојанић, и додаје да ће тај захтев Град Сремска Митровица сигурно предочити превознику „Сирмијум бус” и већ од јесени повећати број линија.
Наду да село неће изумрети и да ће роде слетати чешће, матичар види и у примеру да напуштене куће купују породице са стране, које повремено, током године живе у Чалми.
- Верујемо да ће, када привреда буде још боље развијена у Митровици, лакше одлучити да повремени боравак земене за стални – вели Бојанић.
Јер Чалма представља идеално место за живот, и у том запажању наш саговорник каже, да није субјективан, да већ реално посматра како су поређани услови за становање.
- Село је надомак великог града, има осмолетку, амбуланту у којој лекар ради сваки дан, две апотеке, више продавница, водоснабдевање је уредно, јер је систем повезан са градским у Митровици, све улице и путеви су асфлатирани…. Има парк у којем се налазе клупе, љуљашка, клацкалица, и где је сачуван споменик „Незнаном јунаку” постављен после Другог светског рата. Додуше нема вртић, али деца имају предшколско образовање, пред полазак у први разред.
У месту, напомиње, никада није била развијена мала привреда, па ни сада нема предузетника. Махом се живи од пољопривреде, повртарства – где је доминатан парадајз, и у последње време и сточарство. Недавно су подигнуте две веће фарме свиња и једна породица има 15 музних крава.
Фарме су изградили млади људи па се овде очекује да тим примером крену и други млади, преузимањем газдинства од родитеља.
- У протекле две године захваљујући Граду Сремска Миторвица сређене су школа, амбуланта и зграда Месне заједнице – каже председник Савета месне заједнице Борислав Бабић, наводећи да члановима савета предстоји само да воде рачуна да село буде чисто, да се редовно коси трава на јавним површинама и пред напуштеним кућама.
- Уз помоћ Града Сремска Митровица обновљени су јавни објекти. Још само да се капела на гробљу стави у функцију, јер су преостали занатски радови, који очекује се, треба да буду догодине - навео је Бабић.
Зорка Делић
Пројекат „Сремска Митровица под лупом” реализује ДВП Дигитал, а суфинансира Град Сремска Митровица. Ставови изнети у оквиру пројекта не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.