У Бачкој Паланци ОШТЕЋЕНО НАЈМАЊЕ 5.723 Куће, 70 објеката јавне намене, а СТРАДАЛИ И УСЕВИ НА 790 ЊИВА
БАЧКА ПАЛАНКА: Размере штете од олујног невремена које је 19. и 21. јула погодило Бачку Паланку су огромне. До 15. августа пријављена је штета на чак 5.723 куће и зграде. А огромна је штета и на пољопривредним усевима. До 15. августа стигла је 791 пријава, саопштено је из Општине Бака Паланка.
„Бачка Паланка је разорена као да ју је погодио земљотрес. У два налета оркана су оштећене готово све куће и 70 јавних објеката. Школе и вртићи нам немају кровове. Домови здравља. Куће у којима људи живе су оштећене. Људима су у потпуности уништени усеви. Све што су радили, што представља њихову егзистенцију је нестало у олуји”, каже председник општине Бранислав Шушница.
Како додаје, порушено је више хиљада стабала дрвећа, као и стубови уличне расвете, те стубови нисконапонске мреже.
„Сва насељена места су данима била без струје. И воде. Житељи Младенова и Челарева струју и воду нису имали 11 дана. Штета се мери стотинама милиона динара. Материјална штета се уз подршку Владе Србије и Покрајинске владе може надокнадити. Све куће ће бити поправљење. Једино што никада не можемо вратити су два људска живота. Посебно смо сви погођени трагичном погибијом 13-годишњег А. М.”, наглашава Шушница.
Он истиче да су сви радници општине и јавних служби ангажовани на пописивању штете, а да су сви раположиви људски и ресурси и сва механизација ангажовани на санацији штетних последица невремена.
„Од првог налета олује 19. јула, а поготово након разорног оркана 21. јула, на терену се налазило више стотина радника, локалних комуналних предузећа, комуналних предузећа и служби из других локалних самоуправа, радника ЕПС-а, као и радници и механизација приватних компанија. Сви раположиви људски и ресурси и сва механизација, сваког тренутка у три смене су били ангажовани на санацији штете. Након разорног удара олује 21. јула није било минута да нисмо хитно морали да отклањамо опасности, да ургентно реагујемо како би обезбедили услове за нормалан живот грађана наше општине након разарања која нам је олуја нанела” каже председник бачколапаначке општине.
На пријави штете ради девет општинских комисија, којима грађани достављају податке о оштећењима, а радници јавних служби свакодневно на терену пописују штету, да би се максимално убрзало достављање података Кризном штабу Владе Србије, ради обезбеђивања средстава за санацију објеката.