Све теже раде амбуланте у малим општинама
ЗРЕЊАНИН: У најмањој општини Средњобанатског округа, Дом здравља Српска Црња и даље успева да за пацијенте са своје територије обезбеди све специјалисте које треба да има примарна здравствена заштита.
- Поред лекара опште медицине, имамо специјалисту педијатра и гинеколога, као и лабораторију. И у свим селима ординира лекар. Истина, у неким која имају мало становника, као што је Тоба, лекар не ради сваког дана - каже в.д. директора Дома здравља Српска Црња др Даница Вучуревић Ђукин.
У општини Сечањ, како сазнајемо, муку муче са педијатром. Лекар који је дуго лечио најмлађе становнике ове општине отишао је у пензију, а ни после неколико расписаних конкурса нису успели да нађу новог педијатра. У Дому здравља Житиште однедавно немају гинеколога, па су жене из ове општине принуђене да долазе или у Зрењанин, или у Нову Црњу.
У Дому здравља Нови Бечеј за сада се ради по стандардима. Ова здравствена установа има специјалисту гинекологије, специјалисте педијатрије, као и лабораторију. У амбулантама у Новом Милошеву и Куману рад је организован у две смене, а у Бочару лекар ради само пре подне, наводи се у одговору који смо добили из Дома здравља Нови Бечеј.
Наши саговорници су сагласни да ће бити све теже организовати рад у домовима здравља у мањим општинама, јер лекара неких специјалности иначе нема довољно. Уколико их и има, ретко ко се од њих одлучи да ради ван великих центара. Нека реформа мора да се догоди, а најаве о томе стигле су такозваним мастерпланом који предвиђа промене и у војвођанском здравственом систему.
Реформа је неопходна, али би се део проблема могао решити и успостављањем институције породичног лекара, сматрају запослени у средњобанатским домовима здравља.
Ж. Б.