Sve teže rade ambulante u malim opštinama
ZRENJANIN: U najmanjoj opštini Srednjobanatskog okruga, Dom zdravlja Srpska Crnja i dalje uspeva da za pacijente sa svoje teritorije obezbedi sve specijaliste koje treba da ima primarna zdravstvena zaštita.
- Pored lekara opšte medicine, imamo specijalistu pedijatra i ginekologa, kao i laboratoriju. I u svim selima ordinira lekar. Istina, u nekim koja imaju malo stanovnika, kao što je Toba, lekar ne radi svakog dana - kaže v.d. direktora Doma zdravlja Srpska Crnja dr Danica Vučurević Đukin.
U opštini Sečanj, kako saznajemo, muku muče sa pedijatrom. Lekar koji je dugo lečio najmlađe stanovnike ove opštine otišao je u penziju, a ni posle nekoliko raspisanih konkursa nisu uspeli da nađu novog pedijatra. U Domu zdravlja Žitište odnedavno nemaju ginekologa, pa su žene iz ove opštine prinuđene da dolaze ili u Zrenjanin, ili u Novu Crnju.
U Domu zdravlja Novi Bečej za sada se radi po standardima. Ova zdravstvena ustanova ima specijalistu ginekologije, specijaliste pedijatrije, kao i laboratoriju. U ambulantama u Novom Miloševu i Kumanu rad je organizovan u dve smene, a u Bočaru lekar radi samo pre podne, navodi se u odgovoru koji smo dobili iz Doma zdravlja Novi Bečej.
Naši sagovornici su saglasni da će biti sve teže organizovati rad u domovima zdravlja u manjim opštinama, jer lekara nekih specijalnosti inače nema dovoljno. Ukoliko ih i ima, retko ko se od njih odluči da radi van velikih centara. Neka reforma mora da se dogodi, a najave o tome stigle su takozvanim masterplanom koji predviđa promene i u vojvođanskom zdravstvenom sistemu.
Reforma je neophodna, ali bi se deo problema mogao rešiti i uspostavljanjem institucije porodičnog lekara, smatraju zaposleni u srednjobanatskim domovima zdravlja.
Ž. B.