Суботица одавно град двоточкаша
СУБОТИЦА: Процењује се да је свету у употреби око милијарду бицикала, и све су популарнији као еколошко превозно средство које се највише користи у свакодневном животу.
Лајош Вермеш је 1891. године изградио на Палићу бициклистичку стазу, прву такве врсте на нашим просторима и од тада се Суботица сматра градом бицикала. Равница, широке улице, изграђене бициклистичке стазе говоре о омиљености овог превоза у граду званом Панонска дама.
Акција „Аутомобил паркирај, околину сачувај” која је одржана у Суботици управо има за циљ да се утиче на грађане како би се окренули другим видовима превоза. У центру Суботице одржан је перформанс, дељени су промо- материјали и указивано је на предност бицикла као превозног средства у односу на аутомобил. Уједно је промовисан и систем „СУ Бајк” за изнајмљивање бицикала. Иначе, Суботица је била други град у Србији који је увео систем изнајмљивања бицикала који функционише већ осам година.
Секретар Секретаријата за комуналне послове, енергетику и саобраћај Радослав Вукелић рекао је да у Суботици има пет „СУ Бајк“ станица од којих се четири налазе у граду: код Отвореног универзитета, Хале спортова, на СРЦ „Прозивка“ и Бувљаку, а једна на Палићу, на паркингу поред Велике терасе. Укупно има 38 бицикала и ЈКП „Паркинг” планира ове године да уложи милион динара у замену и поправку дотрајалих бицикала.
Два електрична и четири хибридна возила
Град је у сарадњи са Про Кредит банком прошле године инсталирао први електропуњач за возила у Суботици.
- У Републици Србији 2018. године регистровано је 128 електричних и 204 хибридна возила, од којих су два електрична и четири хибридна у власништву Суботичана. Смањење загађености, нивоа буке и саобраћајних гужви у урбаним срединама изузетно су битни за побољшање услова живота наших грађана, заштите саме животне средине – рекао је Радослав Вукелић из градског секретаријата за комуналне послове, енергетику и саобраћај.
Председник Управног одбора Удружења паркиралишта Србије, Раденко Вуковић, оценио је да је Суботица препознатљива по бициклизму и бициклистичким стазама, те да је неопходно у будућности да се развију алтернативни видови превоза и да се популарише јавни превоз. То је тренд и у најразвијенијим земљама. На пример, у Холандији се око 27 одсто укупног превоза годишње обави бициклом, од чега се 25 одсто оствари за превоз на посао. У Данској је 18 одсто, следе Немачка, Шведска, Норвешка Финска и Јапан.
Кампању „Аутомобил паркирај, околину сачувај“, реализовали су Удружења паркиралишта Србије, уз подршку Министарства заштите животне средине, Привредне коморе Србије и ЈКП „Паркинг“ Суботица.
С. Иршевић
Фото: Р. Хаџић