СУ: Отворен погон италијанске компаније у Слободној зони
СУБОТИЦА: Свечано отварање нове фабрике и њеног производног погона за производњу пластике и полипропилена, односно пластичних плоча и панела, италијанског инвеститора „Ондапласт Балкан”, уприличено је у Слободној зони у Суботици, у хали која је некада припадала предузећу „Метро”.
Укупна инвестиција је вредна око седам милиона евра, а план управе је да се постојећи број запослених наредне године удвостручи.
„Ондапласт” је предузеће које постоји 37 година. Друга је по величини комапнија у Италији, а трећа у Европи по обиму производње пластичних производа који настају процесом екструзије, пре свега подлошке за стаклене флаше, док 2000. године развијају и производњу индустријске амбалаже.
По речима извршног директора те компаније Марка Фонтане, град Суботица је одабран због бројних предности, пре свега свог стратешког положаја, близине тржишта Европске уније, саобраћајне инфраструктуре, високог степена стручности и образованости радне снаге, док је сам објекат бившег „Метроа” изузетно опремљен, уз одговарајућу комуналну инфраструктуру.
Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић истакао је да је локомотива развоја међу локалним самоуправама у Србији управо град Суботица.
Фабрика „Ондапласт” је симболично отворена у години када се обележава 140 година од успостављања дипломатских односа Србије и Италије и десет година од успостављања стратешког партнерства.
Чињеница да фабрике и предузећа италијанских инвеститора добро послују у Републици Србији и АП Војводини поткрепљена је подацима да у северној покрајини послује више од 70 италијанских компанија, које запошљавају више од 11.000 људи.
Осим тога, те компаније учествују у великом броју на међународним и регионалним сајамским манифестацијама у Србији, док у Војводини предњаче Новосадски пољопривредни сајам и регионални привредни сајам у Суботици. Робна размена региона севера Бачке, те Потисја с Италијом прошле године је износила чак 125 милиона долара.
Постоји и друга димензија због које су италијанска улагања у нашој земљи посебно атрактивна, рекао је Ђоковић.
Социјална одговорност италијанских компанија је, како је додао, увек била на завидном нивоу.
Италијанске компаније су увек остављале културолошки траг тамо где су пословале и материјалну вредност. Корпоративна социјална одговорност се одсликава не само у екологији, одговорности према окружењу већ и у културним траговима који остају након пословања, поручио је Ђоковић.
Градоначелник Суботице Богдан Лабан навео је да у том граду има око десет већих италијанских инвеститора, који запошљавају више од 2.000 људи. Он је навео да су отварање нових фабрика, нових радних места и бољи квалитет живота грађана оно чему се стреми.
Прва фаза те инвестиције у Суботици подразумевала је инсталацију једне линије за производњу и обраду, као и запошљавање 25 радника. Најављено је да ће у наредном периоду бити успостављене још две производне линије и отворено нових 25 радних места.
С. И.