Страдање сенћанских Срба скоро заборављено
СЕНТА: Комеморацију поводом страдања Срба у Сенти за време Другог светског рата и мађарске окупације од 1941-1944. године одржана је крај споменика на Православном гробљу, у организацији Културно-историјског друштва „Јован Мушкатировић“ из Сенте.
Парастос страдалим Србима служио је парох СПЦ у Сенти презвитер Далибор Зарић.
Након поздравних речи управника Друштва „Јован Мушкатировић“ Рашка Рамаданског беседу је одржао историчар Института за савремену историју у Београду мр Немања Девић, указујући на помен и уједно сећање на мучку погубљење Срба у Сенти, подсећајући да је српска историја у Бачкој и Потисју дуга, богата, али и страдална.
На споменик страдалим Србима који је народ Сенте подигао у Православном гробљу 1945. године, а помен први пут одржан прошле године, венце су положили представници Културно-историјског друштва „Јован Мушкатировић“, СУБНОР-а и Савеза потомака ратника Србије 1912-1920. године из Кикинде, Српског културног центра „Стеван Сремац“ и општинских одбора Српске напредне странке и Демократске странке из Сенте.
„Говорећи о жртвама, помињући их и молећи се за њих не чинимо услугу њима, него се молимо и за спас своје душе, која је деценијама била заборавна, која је те људе избрисала из сећања, живећи у некаквој држави помирења која се темељила на лажном братству и јединству, јер никакво братство, по мом мишљењу, није могло да се формира тамо где се радило на забораву злочина, свесном и намерном забораву жртава и невино проливене крви“, рекао је Немања Девић.
Он је додао да се зато овде окупљамо као заједница памтећих људи, јер управо по неким теоретичарима - нација искључиво јесте заједница сећања. Подсетио је и да у медицини, онај човек који изгуби памћење сматра се болесним, а да је исти такав случај и у историји, ако ствари не назовемо правим именом.
„Када говоримо о догађајима из 1941. важно је да се помену важне историјске чињенице, које су кључне за разумевање страдања нашег народа у Бачкој и шире. У Бачкој је у првих неколико месеци терора мађарских регуларних трупа, али и помоћних јединица, убијено више од 15.000 српских цивила, и грех је што ми данас кад говоримо о тим жртвама, у Београду најчешће помињемо само Новосадску рацију и страдања у Шајкашкој. Као што у НДХ није српски народ страдао само у Јасеновцу, већ широм те монстуозне фашистичке творевине, исто тако је страдао и широм српске Војводине. Није страдао само 1941. него и у потоњим годинама, и ти људи нису страдали од некаквих људи који су дошли са стране, већ су врло често оптужени и страдали од својих комшија, не зато што су били некакви антифашисти већ зато што су били православни Срби“, указао је Девић.
Најмање што данас јесте битно је да говоримо о бројкама, сматра Девић, предочавајући да је на споменику назначено да је у том периоду у Сенти убијено преко 400 Срба. Он је нагласио да када се подсећамо на њих, важни су њихови идентитети, односно да то не сме да буде само пука статистика, јер у односу на породице ту је било вишеструко прекинутих и унесрећених породица.
„Када узмемо у обзир колико је сенћанска српска заједница била невелика у протеклом веку, а колико је дала истакнутих појединаца у српској историји, онда се питамо, колико је државника, владика, учитеља, адвоката, свештеника и народних првака тада усмрћено, а да своју шансу за живот поштено нису ни стекли, нити живот спознали“, указао је Девић.
„Страдање Срба у Потисју и на Тиси 1941. године, научило нас је и шаље нам опомену, да Тису треба да памтимо и као реку где је српски народ масовно убијан и бацан под лед, а не само по њеним природним лепотама.“
М. Митровић