Стари гиганти средњег Баната на коленима, у стечају и дуже од деценије
ЗРЕЊАНИН: Само захваљујући кварталним извештајима, које су стечајни управници обавезни да доставе Привредном суду у Зрењанину, а Агенција за лиценцирање стечајних управника да их објави, могуће је сазнати како теку стечајеви у неким од бивших привредних гиганата средњег Баната.
За неке смо и заборавили да су постојали, припадници млађе генерације за поједине никада нису ни чули, а стечајни поступци у њима још нису завршени.
Тако је, на пример, стечај у предузећу „Нафтагас монтажа“ и даље у току, иако је од његовог почетка прошло готово 13 година. Према кварталном извештају за период јануар – март, који је суду поднела стечајна управница Јелица Вуколић, изгледа да највише посла има око изјашњавања по притужбама поверилаца у овом маратонском стечају. Странке се, наиме, жале на рокове, односно на питање разумног рока суђења.
Стечај и даље траје у „Зрењанинској индустрији пива“. Покренут је пре тринаест година, добар део имовине је распродат, али окончање поступка још није на видику. Стечајни управник Драган Божић није превише опширан у свом извештају, па у овом последњем нема назнака шта још треба да се деси да се стечај приведе крају.
У „Банат семену“ стечај је отворен 2011. а у међувремену је окончан. Међутим, настављен је над стечајном масом. Стечај у „Аутобанату“ отворен је 2010. а окончан 2018. године. Но, стечајни поступак над стечајном масом и даље је у току, а овај процес се неће привести крају све док се не окончају парнице које води „Аутобанат“ или које се воде против њега.
У стечају је и житиштански „Агрожив“, и то од 2016. године. Све док се не продају жигови и пословни простор, овај поступак се неће завршити. Занимљиво је да је продаја преостале имовине „Агрожива“ до сада оглашавана седам пута, али заинтересованих за њу није било. Шта ће стечајна управница Драгица Арсић и Одбор поверилаца одлучити, за сада се не зна, а стечај ће трајати све до коначне одлуке.
У стечају је од 2016. и „Житопродукт“. Иако је прошло већ седам година, поступак се практично није мрднуо од почетка.
Занимљиво је да рачуни већине ових некадашњих привредних лидера у региону нису празни. На некима се налази и завидна количина новца. „Житопродукт“ само од закупа погона и других објеката месечно убере озбиљан новац, а на рачуну „Банат семена“, на пример, орочено је 57 милиона динара. Уз то, ово предузеће потражује још 81,8 милиона динара. С друге стране, стечајни трошкови се праве било да је у питању класичан стечај или процес над стечајном масом.
Ж. Балабан