Stari giganti srednjeg Banata na kolenima, u stečaju i duže od decenije
ZRENJANIN: Samo zahvaljujući kvartalnim izveštajima, koje su stečajni upravnici obavezni da dostave Privrednom sudu u Zrenjaninu, a Agencija za licenciranje stečajnih upravnika da ih objavi, moguće je saznati kako teku stečajevi u nekim od bivših privrednih giganata srednjeg Banata.
Za neke smo i zaboravili da su postojali, pripadnici mlađe generacije za pojedine nikada nisu ni čuli, a stečajni postupci u njima još nisu završeni.
Tako je, na primer, stečaj u preduzeću „Naftagas montaža“ i dalje u toku, iako je od njegovog početka prošlo gotovo 13 godina. Prema kvartalnom izveštaju za period januar – mart, koji je sudu podnela stečajna upravnica Jelica Vukolić, izgleda da najviše posla ima oko izjašnjavanja po pritužbama poverilaca u ovom maratonskom stečaju. Stranke se, naime, žale na rokove, odnosno na pitanje razumnog roka suđenja.
Stečaj i dalje traje u „Zrenjaninskoj industriji piva“. Pokrenut je pre trinaest godina, dobar deo imovine je rasprodat, ali okončanje postupka još nije na vidiku. Stečajni upravnik Dragan Božić nije previše opširan u svom izveštaju, pa u ovom poslednjem nema naznaka šta još treba da se desi da se stečaj privede kraju.
U „Banat semenu“ stečaj je otvoren 2011. a u međuvremenu je okončan. Međutim, nastavljen je nad stečajnom masom. Stečaj u „Autobanatu“ otvoren je 2010. a okončan 2018. godine. No, stečajni postupak nad stečajnom masom i dalje je u toku, a ovaj proces se neće privesti kraju sve dok se ne okončaju parnice koje vodi „Autobanat“ ili koje se vode protiv njega.
U stečaju je i žitištanski „Agroživ“, i to od 2016. godine. Sve dok se ne prodaju žigovi i poslovni prostor, ovaj postupak se neće završiti. Zanimljivo je da je prodaja preostale imovine „Agroživa“ do sada oglašavana sedam puta, ali zainteresovanih za nju nije bilo. Šta će stečajna upravnica Dragica Arsić i Odbor poverilaca odlučiti, za sada se ne zna, a stečaj će trajati sve do konačne odluke.
U stečaju je od 2016. i „Žitoprodukt“. Iako je prošlo već sedam godina, postupak se praktično nije mrdnuo od početka.
Zanimljivo je da računi većine ovih nekadašnjih privrednih lidera u regionu nisu prazni. Na nekima se nalazi i zavidna količina novca. „Žitoprodukt“ samo od zakupa pogona i drugih objekata mesečno ubere ozbiljan novac, a na računu „Banat semena“, na primer, oročeno je 57 miliona dinara. Uz to, ovo preduzeće potražuje još 81,8 miliona dinara. S druge strane, stečajni troškovi se prave bilo da je u pitanju klasičan stečaj ili proces nad stečajnom masom.
Ž. Balaban