broken clouds
11°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9975
usd
111.6175
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Станови се распродају и пре изливања темеља

18.11.2022. 09:03 09:04
Пише:
Фото: Тијана Пачић

БАЧКА ПАЛАНКА: Слично као у Београду и Новом Саду, цене некретнина, било за куповину или изнајмљивање, у Бачкој Паланци су у последњих неколико месеци порасле.

Потражња је и даље много већа од понуде, иако се у овој варошици непрестано граде нове стамбене зграде.

Они који желе да купе стан у новоградњи, у највећем броју случајева, директно се обраћају инвеститору, но то не значи да ће на тај начин одмах осигурати за себе стан какав желе. Наиме, већина станова у зградама које су још увек у израдњи већ је распродата, а цене варирају у зависности од близине центра града, опремљености зграде, квадратуре, расположивог паркинга, итд. До пре неколико месеци квадрат стана у једној од централних улица у Бачкој Паланци се плаћао око 800 евра, наравно у изградњи, док сада тешко да се може пронаћи квадрат који кошта мање од 950 евра.

Тако је и код станова у старијим зградама. Цена једног двособног стана у центру града, у згради из 70-их година, износи 49.000 евра или нешто више од 800 евра по квадрату. Интересантан пример је и лепо опремљен трособан стан, у центру Бачке Паланке, који се продаје са намештајем, у згради старој око двадесетак година. Наиме, будући станари ће за овакав дом морати да издвоје 95.000 евра или нешто више од 1.100 евра по квадрату. Ипак, могуће је пронаћи и огласе у којима се двособан стан у блоку Партизан продаје за нешто мање од 30.000 евра или двособан стан у центру града за 36.000 евра, оба у старијим зградама. Шаролике цене су присутне и када су у питању станови за изнајмљивање. За тај посао све више се користе друштвене мреже, Фејсбук групе и слично. Тако се ненамештен стан од четрдесетак квадрата у центру града може пронаћи за месечну кирију од 150 евра, а нешто већи, потпуно нов стан, такође у центру и делимично опремљен, се може изнајмити по цени од 300 евра месечно.


Руси се распитују

У последњих пар месеци актуелну тему представаљају и држављани Русије који у великом броју траже станове за изнајмљивање у Београду, Новом Саду и Суботици. У Бачкој Паланци се распитују за цене, али не изнајмљују станове у тако великом броју. То нам потвруђују и у бачкопаланачким агенцијама за некретнине, где кажу да су имали неколико држављана Русије који су се распитивали за цене изнајмљивања станова, али не и за куповину некретнине. Ипак, додају и да је понуда станова за изнајмљивање у Бачкој Паланци много мања у односу на потражњу, а највише се траже станови од 40 до 60 квадрата, што углавном важи и за пожељну квадратуру када је у питању куповина стана. Сасвим је другачије кад је реч о пословном простору, где је понуда велика, а потражње за куповином и изнајмљивањем има мало, о чему сведоче и многобројни празни локали у самом центру Бачке Паланке.


Када реч о кућама које се продају, ту је понуда мања, али не и потражња. Породична кућа од 150 квадрата, удаљенија од центра града, али у потпуности реновирана, може се пронаћи по цени од 120.000 евра. Свакако, стамбени простори старијег датума изградње и они који захтевају улагање будућих власника могу се купити и по нижим ценама. Треба споменути и да су куће, са пространим двориштем, најпримамљивије за куповину младим људима, поготово онима који су раније живели у Бачкој Паланци. Доста је примера младих парова са децом који се, на пример, одлучују да продају стан у Новом Саду, додају нешто новца и купе кућу у Бачкој Паланци. Они већином желе да њихова породица живи у комфорнијем дому, да деца могу да се играју у дворишту, а у овој вароши имају и вртиће, школе, Дом здравља, супермаркете, итд. Треба споменути и да је велика потражња за кућама у другим насељеним местима општине Бачка Паланка, где су и цене ниже.

Текст и фото: Тијана Пачић

Пише:
Пошаљите коментар