СРПСКИ ИТЕБЕЈ: Блокиран пут ка нафтном пољу
СРПСКИ ИТЕБЕЈ: Мештани Српског Итебеја, у општини Житиште, блокирали су прексиноћ пут који води ка нафтном пољу, у близини овог села,
изражавајући незадовољство због тога што Нафтна индустрија Србије већ дуже време, због посла који обавља, уништава путну инфраструктуру. Блокада је потрајала неколико сати, а нису забележени никакви инциденти.
Револтирани житељи поручили су да тешка возила НИС-а годинама уништавају сеоске путеве и да угрожавају безбедност грађана, те да је дошло време да се томе стане у крај. Жалбе на рачун ове компаније упутили су и становници Новог Итебеја и Банатског Карађорђева, јер и кроз њихова села пролази тешка механизација и за собом оставља разроване путеве. Међутим, они се, за сада, нису одлучили на радикалне потезе, као њихове комшије из Српског Итебеја.
Недуго после постављања блокаде, у вечерњим сатима је организован састанак са представницима све три месне заједнице, којем су присуствовали и председник општине Житиште Митар Вучуревић и један од директора у НИС-у. Затражено је да се путна инфраструктура, уништена због проласка великог броја камиона, доведе у првобитно стање, као и да се поштују саобраћајни прописи, ограничење брзине возила и прописана тежина. Закључено је да се преговори наставе, како више не би долазило до излива незадовољства мештана.
-Накупило се доста тога и сада је кулминирало. Народ није задовољан односном НИС-а, или предузећа са којима сарађује, а која користе тешка теретна возила, према њима и јавној имовини – рекао је за „Дневник” председник житиштанске општине Митар Вучуревић, који је, одмах пошто је обавештен о постављању блокаде, изашао на терен и тамо остао све до поноћи.
По његовим речима, проблем је достигао врхунац и у Банатском Карађорђеву, где комплетан теретни саобраћај пролази буквално кроз центар овог насељеног места и главну сеоску улицу.
- Грађани хоће да преговарају око накнаде, односно око тога да НИС уложи средства у уређење путева и њихово враћање у првобитно стање. Зато морамо сви да седнемо за један сто и отворено разговарамо о том питању – поручио је Вучуревић.
Ж. Балабан
Штета у Елемиру
И у другим средњобанатским општинама било је жалби на НИС. „Дневник” је недавно писао да је руководство Месне заједнице Елемир позвало НИС да санира инфраструктурне и еколошке штете које настају услед пословања те компаније на подручју овог села. Овде, наиме, дуже од пет деценија ради НИС-ов погон за течни нафтни гас, а гради се и аминско постројење у оквиру производног комплекса за прераду гаса. На једном од састанака констатовано је каква је све штета нанета селу услед обављања послова НИС-а. Између осталог, наведено је оштећење асфалтног пута у Пролетерској улици, као и на деоници између Елемира и викенд насеља Бабатово, као и стварање такозваних исплачних јама, које представљају озбиљан ризик по здравље локалног становништва, односно потенцијални извор загађења земљишта и подземних вода. За сада, међутим, никакав договор није постигнут.