ТАЛЕНТОВАНА МЛАДА ДИРИГЕНТКИЊА НИНА РАКИЋ ИЗ СРЕМСКЕ МИТРОВИЦЕ Музика је мене изабрала
Диригенткиња Нина Ракић из Сремске Митровице са 24 године је својим умећем већ покорила свет класичне музике.
Она за „Дневник” открива да у музици ужива од рођења, а за ту љубав према звуку „криви” су њени родитељи, који су се трудили да од малена буде окружена квалитетном музиком. Одрастала је уз хор „Колибри”, а данас је на специјалистичким студијама на Факултету музичке уметности у Београду, у класи маестра Бојана Суђића, што јој је степеник ка докторским академским студијама. С обзиром на то да су студије небуџетске, запослила се, каже, на одређено у Музичкој школи „Петар Кранчевић” у њеном родном граду, из ког је и кренуло њено музичко путовање.
– Наступи су сваком музичком извођачу неопходни, јер му је то јединствена прилика да заједно са публиком вибрира и преноси своју емоцију и свој доживљај дела. Дириговање је лична потреба извођача, да након овладавања једним или више инструмената, своје идеје пренесе на већи број музичара и од њих, бар на тренутак, створи хармонију јединства. За сваког диригента оркестар је један велики инструментални медиј, а најинспиративнији моменат мог музичког одрастања био је период када сам као ученик трећег разреда средње музичке школе примљена као корепетитор на пробама у Ансамбл српске хорске уметности „Serbica”, који је основао реномирани диригент предавач на Академији уметности у Новом Саду, мр Владимир Опачић. Уз његову менторску подршку сам музички стасавала, а уједно се припремала за веома захтеван пријемни испит на ФМУ, на који је требало довести и спреман огледни хор, а који сам, на крају, успешно положила. Тако сам почела студије на диригентском одсеку у класи проф. мр Биљане Радовановић Бркановић. За диригентску професију ме је инспирисао бечки Новогодишњи концерт који је свиран 1. јануара 2017. године, а најмлађи диригент био је тридесетшестогодишњи Густаво Дудамел из Венецуеле, који је цео наступ дириговао без нота испред себе. На тај начин је свему дао сасвим нову димензију – прича млада диригенткиња.
Новогодишњи концерт у Великој Британији
За одлазак на новогодишњи концерт у Велику Британију Нина Ракић се припремала више од два месеца, од како је сазнала да прошла аудицију. У питању је јединствени омладински оркестар који пружа прилику младим музичарима, талентованим основцима, средњошколцима и студентима, да стичу праксу свирања у великом симфонијском оркестру, уз симфонијски, евергрин и филмски репертоарски одабир композиција.
– Веома сам била срећна када сам добила одговор да сам позвана да будем асистент диригента мом колеги Matthew Lloyd-Wilsonu. На два концерта сам свирала и клавир. Учешће на концертима у иностранству, изузетно је задовољство, а ентузијазам ових младих људи као и енергија која влада током сва три дана припрема и проба су невероватно инспиративни...
Нинин музички пут почео је са три године, када је кренула у музичко забавиште при музичкој школи „Петар Кранчевић” у Сремској Митровици, да би годину дана касније почела да учи клавир код проф. Душанке Гавриловић, код које је касније у основној музичкој школи била у класи. Талентована Нина раније завршава основну музичку школу, те се одлучује да упише, а потом и заврши одсек удараљки и одсек соло певања, јер је, каже, желела шире да сагледа могућности креирања музике. Завршила је и Средњу музичку школу, инструментални одсек клавирски смер, а паралелно и гимназију. Нина потом уписује основне студије на ФМУ, будући да само у Београду постоји диригентски одсек. Своје образовање употпуњује мастер студијама у класи Бојана Суђића, а данас је на специјалистичким студијама.
– Захваљујући предмету Камерна музика заљубила сам се у заједничко музицирање и стварање звука. Током школовања љубав према музици се стално продубљивала и развијала као и потреба да у наступ унесем и лични печат. Из ове перспективе, сматрам да је музика изабрала мене, а ја сам само бирала начин да у њој уживам – искрено ће Нина Ракић.
Током школовања, Нинин таленат је награђиван. На основним студијама учествовала је на два интернационална клавирска такмичења, на којима је као круна рада уследила друга и прва награда. У средњој школи освајала је бројне награде на републичким и међународним такмичењима која су у календару Министарства просвете, захваљујући којима је добила могућност да буде стипендиста Фонда за младе таленте Министарства спорта и омладине Републике Србије и то на другој, трећој и четвртој години средње музичке школе. Пред упис мастер студија 2023. године, звезда у успону је прошла прву етапу и учествовала у раду са Сегединским симфонијским оркестром у оквиру диригентског такмичењима. А нестварно искуство доживела је, каже, спремајући оркестар за наступ планетарно популарног састава „IL DIvo” у Штарк Арени, јер је за њу то било потпуно ново искуство: дириговати класичну музику у популарним аранжманима.
– Волим професионалне изазове и с тим у вези, стално подижем критеријуме следећег који треба досећи. Веома инспиративан подухват био ми је и ревијални дипломски концерт у Студентском културном центру где сам истовремено била у две улоге, као диригент и као солиста – пијаниста, што је веома ретко, чак и на светским сценама. Велика подршка, како стручна, тако и људска, била ми је проф. клавира др уметности Маја Михић уз коју сам музичко – пијанистички сазрела, продубила интерпретацију и технички овладала инструментом тако да са лакоћом могу да испољим осећања која су уткана у дело, али и да сваки пут могу другачије да озвучим и доживим музичке пасаже и целине – истиче наша саговорница.
Децентрализација класике
У години за нама Нина је имала три концертна наступа под покровитељством Министарства културе Републике Србије. Концертна серија је организована са циљем популаризације уметничке музике и „децентрализације” класичне музике. Два од три концерта одржана су у Руми и Сремској Митровици, на којима је солисткиња – пијанисткиња била проф. Маја Михић, а публика је имала прилике да упозна и младог виртуоза, деветогодишњег Теодора Вујанића. На крају године, оркестар је одржао два концерта за суграђане, особе са инвалидитетом, у Сремској Митровици, и Београду. Солисткиња је била професорка са Факултета музичке уметност, Соња Радојковић.
Нина не крије да би пре свега волела да каријеру гради у својој земљи и овде да свој уметнички допринос у популарисању уметничке музике .
– Радо бих отишла и у иностранство зарад усавршавања, но и ми овде имамо врсне стручњаке и професионалце. Много волим своју диригентску струку, јер, иако је дириговање адреналинска професија, концертно извођење је уметност тренутка где исправке одсвираног нема и где се сусрећемо са много изазова. Самим тим волим и млађим колегама да преносим знање и вештине које сам досада стекла. Најефикасније се изазови овог позива савладају кроз перманентни рад са више диригентских школа и оркестарских ансамбала, јер се ту најбоље може креирати звук – поручује талентована диригенткиња, додавши да би уметницима млађима од ње саветовала да следе своје срце.
Још током основних студија радо се укљичивала у уметничке пројекте, а један од њих је био под окриљем МОТО удружења, пројекат Креативне Европе Опера „Past, Present, Perfect!”, када је била укључена у припремање две оперске представе за децу које су финално изведене у Малом позоришту Душко Радовић у Београду. Пред крај основних студија са колегом диригентом Бојаном Кљајићем, оснива Камерни оркестар „Соноре”, са идејом да окупе младе професионалце и студенте завршних година основних, мастер и докторских студија са музичких академија београдског и новосадског универзитета.
– У Србији нема пуно професионалних оркестара, а нама младим музичарима је оркестарска пракса неопходна. Већ сада, две године након оснивања ансамбла, можемо се похвалити да смо реализовали више пројеката у сврху популаризације и децентрализације класичне музике. Оно на чега смо посебно поносни је то што организујемо наступе за особе са инвалидитетом и тиме не само да уносимо радост у живот ових људи, него доприносимо и процесу инклузије, јер и шира заједница радо долази на овакве наступе када пажљиво бирамо оркестарски репертоар – похвалила се млада уметница.
Има Нина времена и да се опушта уз ствари које воли, па тако је веома релаксира јахање коња и сваки боравак у природи. Воли и адреналинске активности попут „зип лајна”, док свакодневно, поред учења страних језика, бар пола сата одвоји за неку књигу. Занимљиво је што је, поред свега, много привлачи и парфимерство, те можда у будућности увеже мирисне и музичке ноте.
Ивана Бакмаз