Сомборска ковид амбуланта сели се у диспанзер за плућне болести
Ковид амбуланта се од данас сели из Хајдук Вељкове улице, у Диспанзер за плућне болести (зграда бившег АТД) у Улици Мите Поповића број 18.
СОМБОР: Суочено са чињеницом да је током ове седмице на подручју Западнобачког округа према подацима овдашњег Завода за јавно здравље било регистровано преко 2.100 пацијената инфицирано коронавирусом, здравствени систем у Сомбору се поново реорганизовао. Наиме, ковид амбуланта се од данас сели из Хајдук Вељкове улице, у Диспанзер за плућне болести (зграда бившег АТД) у Улици Мите Поповића број 18.
Поводом тога, локална самоуправа је издвојила средства да би се просторије амбуланте средиле и да би све било спремно за пријем пацијената, а градоначелник Антонио Ратковић обишао је диспанзер како би се уверио да ли су испуњени сви услови за несметани рад у новом простору ковид амбуланте.
- Свакако да је ово један од главних приоритета, како свих нас у Градском већу, тако и директорице Дома здравља, али и свих оних који се боре против пандемије, тако да је било неопходно да обиђемо овај простор прилагођен за прихват потенцијално и оболелих од COVID-a и да видимо шта је урађено. Од суботе ће ова КОВИД амбуланта почети са радом, тако да је веома битно да сви људи који имају заказане прегледе за дане викенда знају да ће од данас долазити на тестирање у амбуланту у Улици Мите Поповића - рекао је градоначелник, који се свим здравственим радницима захвалио на свему што чине за суграђане од марта месеца и почетка пандемије до данас, истакавши да су њихов труд и рад немерљиви и да ће локална самоуправа учинити све да им помогне.
Најкритичније у Кули
Мада је према званичним подацима највећи број заражених забележен у Сомбору (687) најтежа ситуација у вези пандемије је, с обзиром на знатно мањи број тамошњих становника, у општини Кула у којој је регистровано 648 случајева заразе. Према статистици Завода за јавно здравље средином седмице је у општини Апатин број заражених био 430, док је у Oyacima и околини позитивно било 398 пацијената. Сомборска болница, по подацима од уторка, брине о 80 пацијената, од којих већина хоспитализованих има тежу клиничку слику која захтева кисеоничку потпору, а међу њима је било и шест пацијената на механичкој вентилацији.
Иначе, у дворишту амбуланте налазе се два шатора, од којих је један намењен за пријем пацијената суспектних да су се заразили коронавирусом, а други за пацијенте без симптома обољевања од КОВИД-19. Према речима др Здравка Хлодика, који је први оперативац сомборског здравства задужен за борбу против коронавируса, недељно се прегледа око 600 пацијената, док из Дома здравља „Др Ђорђе Лазић“ истичу да тренутно, пуним капацитетом, у ковид амбулантама ради пет лекара, десет медицинских сестара и шест волонтера-студената завршних година медицинског факултета, као и да је у плану да им се придруже још два лекара и четири медицинске сестре односно техничара.
- Захваљујући доброј сарадњи са Градом Сомбором, ова лепа, стара зграда се реновирала и сад је практично могуће да радимо у проширеним условима, односно да примамо већи број пацијената адекватно. Нажалост, у порасту је број оних људи који траже нашу помоћ у ковид амбуланти - истакла је директорка Дома здравља др Емеше Ури, наводећи да се након пресељења ковид амбуланте у бивши АТД у амбуланту у Хајдук Вељковој улици „враћа” општа пракса, која је привремено била пресељена у насеље Гоге.
М. Мћ