Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Социјално предузеће као бренд

23.12.2019. 17:26 17:28
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

СЕНТА: Пословни инкубатор Сента који је утемељен на локацији бивше фабрике намештаја, под својим кровом има пет активних фирми које упошљавају око 50 радника.

На  располагању су хале површине 1.200 квадратних метара и још 250 квадрата канцеларијског простора. Своју делатност овде обављају фирме које се баве прерадом и обрадом дрвета и метала, текстилом или пружају књиговодствено сервисне услуге.

Под мотом „Покрени свој бизнис, ми смо ту да ти помогнемо“, Пословни инкубатор Сента у оквиру прекограничне сарадње са партнерима из Мађарске приводи крају пројекат „Популаризација социјалних предузећа у Србији и Мађарској“ (ПРОСОЦЕНТ), који је финансијски подржан од стране ЕУ кроз Intеrrеg - ИПА ЦБЦ програм са око 184.000 евра. Овај пројекат Пословни инкубатор Сента реализује у сарадњи са Мађарском трговинском и индустријском комором и Регионално-истраживачким друштвом за друштвене науке Јужне равнице из Сегедина.

- Пројекат се налази у завршној фази и биће окончан 31.јануара идуће године завршном конференцијом Сенти, али то није крај активности већ прави почетак борбе за популаризацију социјалног предузетништва и запошљавање у социјалним предузећима у пограничној регији. У оквиру пројекта су спроведене две предвиђене активности. Урађено је истраживање социјалних предузећа у регији, одржане су три едукације и организована два студијска путовања у Мађарску са циљем посете социјалним предузећима и упознавања са праксом у суседној држави, чланици ЕУ - каже mеnayеrka пројекта Снежана Миланов из из Пословног инкубатора Сента.

У Сенти је кроз овај пројекат основан и комплетно опремљен Центар иновативних социјалних предузећа, а израђен је и бренд „Социјално предузеће“. У досадашњим активностима обухваћено је око 50 учесника, инвалидних лица и других социјално угрожених категорија, као и више предузетника из Сенте и подручја Савернобанатског управног округа. Као јединица у оквиру Пословног инкубатора Сента, Центар иновативних социјалних предузећа има неопходну инфраструктуру  за пружање помоћи иницијативама за покретање социјалних предузећа, едукацију послодаваца и теже запошљивих категорија незапослених лица, као и за сталну промоцију социјалног предузетништва.

- Наш бренд „Социјално предузеће“ је сада у фази промоције. Израдили смо препоруке законодавства о социјалним предузећима за измену законских регулатива, како би социјална предузећа била препозната као посебан сегмент привредног пословања. Поред промоције тог модела, наставља се саветодавна активност у оквиру Центра за пружање помоћи при покретању социјалних предузећа, самосталном ангажованошћу социјално угрожених лица кроз покретање сопственог бизниса и помоћи при едуковању, радном оспособљавању и запошљавању инвалидних лица - објашњава Снежана Миланов.


Купци знају одакле долази производ

Снежана Миланов напомиње да је бренд „Социјално предузеће“ посебно значајан у пружању помоћи за осмишљавање заједничке продаје и пласмана производа који настају у делатности удружења која окупљају инвалидана лица, особе са посебним потребама и друге угрожене категорије.

Овај бренд јасно даје до знања купцима, да производ или услуга долазе од стране социјално, друштвено одговорног предузећа, и да тиме директно помажу социјално маргинализованим лицима, а тиме се сами понашају социјално одговорно.


У фирмама које су станари Пословног инкубатора Сента, како напомиње Снежана Миланов, међу запосленима је углавном највише старијих жена и лица која на тржишту рада теже долазе до посла.

- У радионицама удружено или индивидуално код куће израђују се разни производи, за којим има потражње, па има простора да се пласман побољша заједничким изласком на тржиште кроз заједнички маркетиншки наступ и интернет продају. Подршку у оснаживању социјалног предузетништва имамо и од Националне службе за запошљавање па смо основали Удружење грађана „Виа Витеае“, да се систематски ради на оспособљавању социјално угрожених и инвалидних лица. За све је битна социјализаицја тих људи радним анагжовањем у оквиру њихових способности - каже Снежана Миланов.

Текст и фото: М. Митровић

Пише:
Пошаљите коментар