Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Socijalno preduzeće kao brend

23.12.2019. 17:26 17:28
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

SENTA: Poslovni inkubator Senta koji je utemeljen na lokaciji bivše fabrike nameštaja, pod svojim krovom ima pet aktivnih firmi koje upošljavaju oko 50 radnika.

Na  raspolaganju su hale površine 1.200 kvadratnih metara i još 250 kvadrata kancelarijskog prostora. Svoju delatnost ovde obavljaju firme koje se bave preradom i obradom drveta i metala, tekstilom ili pružaju knjigovodstveno servisne usluge.

Pod motom „Pokreni svoj biznis, mi smo tu da ti pomognemo“, Poslovni inkubator Senta u okviru prekogranične saradnje sa partnerima iz Mađarske privodi kraju projekat „Popularizacija socijalnih preduzeća u Srbiji i Mađarskoj“ (PROSOCENT), koji je finansijski podržan od strane EU kroz Interreg - IPA CBC program sa oko 184.000 evra. Ovaj projekat Poslovni inkubator Senta realizuje u saradnji sa Mađarskom trgovinskom i industrijskom komorom i Regionalno-istraživačkim društvom za društvene nauke Južne ravnice iz Segedina.

- Projekat se nalazi u završnoj fazi i biće okončan 31.januara iduće godine završnom konferencijom Senti, ali to nije kraj aktivnosti već pravi početak borbe za popularizaciju socijalnog preduzetništva i zapošljavanje u socijalnim preduzećima u pograničnoj regiji. U okviru projekta su sprovedene dve predviđene aktivnosti. Urađeno je istraživanje socijalnih preduzeća u regiji, održane su tri edukacije i organizovana dva studijska putovanja u Mađarsku sa ciljem posete socijalnim preduzećima i upoznavanja sa praksom u susednoj državi, članici EU - kaže menayerka projekta Snežana Milanov iz iz Poslovnog inkubatora Senta.

U Senti je kroz ovaj projekat osnovan i kompletno opremljen Centar inovativnih socijalnih preduzeća, a izrađen je i brend „Socijalno preduzeće“. U dosadašnjim aktivnostima obuhvaćeno je oko 50 učesnika, invalidnih lica i drugih socijalno ugroženih kategorija, kao i više preduzetnika iz Sente i područja Savernobanatskog upravnog okruga. Kao jedinica u okviru Poslovnog inkubatora Senta, Centar inovativnih socijalnih preduzeća ima neophodnu infrastrukturu  za pružanje pomoći inicijativama za pokretanje socijalnih preduzeća, edukaciju poslodavaca i teže zapošljivih kategorija nezaposlenih lica, kao i za stalnu promociju socijalnog preduzetništva.

- Naš brend „Socijalno preduzeće“ je sada u fazi promocije. Izradili smo preporuke zakonodavstva o socijalnim preduzećima za izmenu zakonskih regulativa, kako bi socijalna preduzeća bila prepoznata kao poseban segment privrednog poslovanja. Pored promocije tog modela, nastavlja se savetodavna aktivnost u okviru Centra za pružanje pomoći pri pokretanju socijalnih preduzeća, samostalnom angažovanošću socijalno ugroženih lica kroz pokretanje sopstvenog biznisa i pomoći pri edukovanju, radnom osposobljavanju i zapošljavanju invalidnih lica - objašnjava Snežana Milanov.


Kupci znaju odakle dolazi proizvod

Snežana Milanov napominje da je brend „Socijalno preduzeće“ posebno značajan u pružanju pomoći za osmišljavanje zajedničke prodaje i plasmana proizvoda koji nastaju u delatnosti udruženja koja okupljaju invalidana lica, osobe sa posebnim potrebama i druge ugrožene kategorije.

Ovaj brend jasno daje do znanja kupcima, da proizvod ili usluga dolaze od strane socijalno, društveno odgovornog preduzeća, i da time direktno pomažu socijalno marginalizovanim licima, a time se sami ponašaju socijalno odgovorno.


U firmama koje su stanari Poslovnog inkubatora Senta, kako napominje Snežana Milanov, među zaposlenima je uglavnom najviše starijih žena i lica koja na tržištu rada teže dolaze do posla.

- U radionicama udruženo ili individualno kod kuće izrađuju se razni proizvodi, za kojim ima potražnje, pa ima prostora da se plasman poboljša zajedničkim izlaskom na tržište kroz zajednički marketinški nastup i internet prodaju. Podršku u osnaživanju socijalnog preduzetništva imamo i od Nacionalne službe za zapošljavanje pa smo osnovali Udruženje građana „Via Viteae“, da se sistematski radi na osposobljavanju socijalno ugroženih i invalidnih lica. Za sve je bitna socijalizaicja tih ljudi radnim anagžovanjem u okviru njihovih sposobnosti - kaže Snežana Milanov.

Tekst i foto: M. Mitrović

Piše:
Pošaljite komentar