Школа у Малом Иђошу стара колико и насеље
МАЛИ ИЂОШ: Педагог Огледне основне школе „Ади Ендре” у Малом Иђошу Марта Месарош каже да њихова школа броји 348 ђака, али се број ђака сваке године смањује.
- Имамо у генерацији по два одељења која уче наставу на мађарском и једно одељење на српском језику. Школу похађа више мађарске деце, али имамо двојезичну наставу - истиче педагог школе и додаје да су деца добра и ретко имају неких проблема са њима.
Месарош каже да је она задужена за школску документацију, организује рад наставника и помаже им, такође сарађује са родитељима, али и решава проблеме уколико се јаве међу децом, као што је ученичка свађа, што је врло редак случај у овој школи. Зграда је свеже окречена и добила је нове пвц- прозоре, али је остало још столарије да се замени.
- Наша школа је највећа од три колико броји општина Мали Иђош, друга се налази у Ловћенцу, а трећа у Фекетићу. Сва деца која похађају нашу школу су из Малог Иђоша- каже Марта Месарош. -Након основне, деца највише уписују средње школе у Бачкој Тополи и Суботици. У Бачкој Тополи се одлучују између Пољопривредне, Техничке и Гимназије која је уједно и Економска. Ја сам завршила Гимназију у Бачкој Тополи и након тога Учитељски факултет у Суботици, након чега сам се вратила у своје место и добила посао педагога.
Иако ова општина боји све мање незапослених, не нађе се након факултета упослење за свакога, ипак Марта је имала среће да након факултета добије посао у школи, која је настала када и само село. Прва настава у овој школи одржана је 1. новембра 1770. године, пише у школском историјату, а школски учитељ звао се Јожеф Наместовски. Село је у то време потпадало под бачкотополску црквену општину, те су ови подаци пронађени у црквеним књигама Бачке Тополе.
Школска зграда изграђена је 1771. године, а општина је накнадно доградила једну собу и кухињу за учитеља. Касније село је изградило нову школску зграду. Данас ова школа има модеран изглед, наликује школама у граду.
Некада су деца, посебно у време сезонских радова у пољопривреди одсуствовала с наставе. У школском историјату може се прочитати и занимљив податак да је генерација 1866/67. имала подељене ученике у три групе - они који течно читају, који слабије читају и који сричу слогове. У првој групи деце било је 32 девојчице и 76 дечака, другој 131 девојчица и 113 дечака, док је у трећој групи било 65 девојчица и 90 дечака. Одељење девојчица водио је Ђерђ Боди и имало је 228 ученица, док је Јожеф Блазек предавао дечацима којих је било 279.
М. Стакић
Фото: Р. Хаџић
Пројекат „Остваривање јавног интереа у Малом Иђошу” реализује ДВП Продукција, а суфинансира Општина Мали Иђош. Ставови у подржаном медијском пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.