Синула фасада Грађанске школе у Бачкој Паланци
БАЧКА ПАЛАНКА: У строгом центру Бачке Паланке од почетка ове године трају радови на реконструкцији зграде у којој се налази овдашњи Музеј, али ово здање у историји се памти као прва Грађанска школа у овој вароши која је на овој локацији почела са радом у јесен 1903. године.
Годинама, па и деценијама ова зграда уместо украса вароши, а представља најстарије јавно здање у Бачкој Паланци, била је ругло. Сметало је то многима, а посебно онима који су овде похађали гимназију, економску школу, па и Основну школу „Клара Фејеш“ која је својевремено угашена, односно интегрисана са суседном ОШ „Свети Сава“, некада ОШ „Веселин Маслеша“.
Овдашњи Културни центар прошле године аплицирао је својим програмом код Министарства културе које је одобрило скоро 40 милиона динара за реконструкцију ове зграде, а у овај посао својим средствима, односно за другу фазу радова, укључила се локална самоуправа. Послови на овом здању још нису завршени, али су са уличне стране, односно са фасаде скинути застори и скеле, па сви који увуда пролазе могли да виде ново лице некадашње Грађанске школе, односно фасаду која је углавном налик оној коју је ова зграда имала почетком прошлог века. Када ће свечано бити отворена ова зграда, односно када ће почети са радом Музеј овога града надлежни још нису најавили, али завршетку радова радују се и посленици културе, бројна удружења грађана која ће овде имати свој кутак.
Грађанска школа у Бачкој Паланци почела је са радом септембра 1886. године у изнајмљеној кући др Перлеза. Прва наставница Грађанске школе била је Адеријан Селеш Етелка. Школа је почела са радом, али је ондашњи агилни паланачки адвокат Карл Мезеи радио на прикупљању средстава за изградњу зграде Грађанске школе. Тадашања држава школу преузима 1898. године, а она је радила у неколико приватних кућа. Стара, Нова и Немачка Паланка 1901. године склапају уговор са предузимачем Франц Рајхлом из Суботице да за 106 хиљада круна изгради зграду за школу. У почетку школа је имала осам учионица, малу салу и зборницу, постојала су посебна мушка и женска одељења, а у новом здању настава је почела у јесен 1903. године. Забележено је да је први директор био Јован Кардош.
М. Суџум