Санираће се торањ Преображенске цркве
Панчевачке установе културе и ове године су на време завршиле програме рада за наредну годину, тако да су чланови Градског већа усвојили програме рада свих установа културе у граду и насељеним местима за 2019. годину.
Немања Ротар, члан Градског већа ресорно задужен за културу и омладину истакао је да све установе културе у Панчеву и насељеним местима осмишљавају прилично амбициозне програме, али да је посебно битно што се у највећем броју ти програми и реализују.
- То је похвално, посебно ако се узме у обзир целокупна ситуација и поглед на културу генерално на државном плану, која није имала такав замах. Овде у Панчеву ми смо мало другачије размишљали и давали смо већи постотак за културу у односу на целокупан buyеt, него што је то случај на републичком нивоу. Република издваја за културу испод једног процента, а ми у Панчеву од шест до десет процената, у зависности од године и прилива у buyеt. То сматрам веома значајним за једну локалну средину која је препознала културу као битан фактор у свом развоју. Тако ћемо радити и убудуће - рекао је ресорни градски већник Немања Ротар.
Од капиталних инвестиција у области културе, Ротар је посебно издвојио санацију торња Преображенске цркве, на којем није било никакве бриге више од 60 година. Реч је о споменику од изузетног значаја.
Преображенска црква саграђена је 1873. године, по пројекту архитекте Светозара Ивачковића из Панчева. Срби су на том месту имали старију своју цркву, још од турског времена. Одлука о дизању нове цркве донета је 1848. године, а тек 1873. положен је камен темељац. Торањ уз цркву је висок 41метар, а сама црква 36 метара. Грађена је у неовизантијском стилу, а иконостас је урадио Урош Предић 1911. године.
Културни центар Панчево реализовао је, такође, велику инвестицију у области дигитализације. Купљен је најсавременији ПЦП пројектор који кошта скоро 50.000 евра чиме је заокружена дигитализација биоскопа.
- Имамо опрему равну приватним биоскопима, можда најјачу опрему међу домовима културе у целој земљи. Предстоји нам и стратешко планирање, санација Народног музеја као велика инвестиција која надилази све друге у овом моменту. Потребно је више од 300 милиона динара. Надамо се да ћемо кроз европске фондове доћи до средстава - рекао је Ротар.
Програми рада установа културе у насељеним местима и граду за 2019. годину наћи ће се и пред одборницима на наредном заседању Скупштине града Панчева.
М. Соло
Пројекат „Панчевачка хроника” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.