overcast clouds
9°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

С. Митровица ће се мобилним панелима бранити од поплаве и средити кеј

18.07.2019. 22:14 22:18
Пише:
Фото: Дневник/Радивој Хаџић

СРЕМСКА МИТРОВИЦА: Обилне падавине, висок ниво Саве и опасност од каналских вода у prеthodnom периоду поново су актуелизовали питање одбране Сремске Митровице од поплава. Једна од овогодишњих капиталних инвестиција везана је управо за набавку мобилних панела.

Како нам је потврдио градоначелник Владимир Санадер, завршен је тендер за набавку мобилних панела који би били постављени на обали Саве у случају потребе. Такође, кроз тај пројекат биће уређено шеталиште на Сави, с новим мобилијаром, јавном расветом, зеленилом, за које градоначелник сматра да ће бити један од најлепших делова града убудуће.

- Имамо велике количине падавина у врло кратком року и најзначајније нам је да решимо тај проблем, јер је чињеница да се клима променила у односу на период када је инфраструктура пројектована. Такође, променићемо јавну расвету у Сремској Митровици у пројекту јавно-приватног партнерства, као и у насељеним местима Лаћарак и Мачванска Митровица. Реч је о 6.000 сијалица, те ћемо добити модерну и еколошки ефикасну јавна расвету - каже Санадер. -То нам је такође капитална инвестиција која ће бити финансирана од уштеда електричне енергије, те неће имати утицаја на буџет, односно нова средства која ће се издвајати из буџета.


Санација саобраћајница

Биће саниране саобраћајнице које су у доста лошем стању и реч је о инвестицији од 300 милиона динара, која ће са приватним партнером бити реализована у наредних пет година.

-Целокупан посао биће завршен за годину, годину и по дана, а отплата инвестиције у наредних пет- појашњава Владимир Санадер. -На тај начин биће ођедном решен проблем, а мање новца ће бити издвајано на одржавање путне инфраструктуре у наредном периоду.

Ове године предвиђена су и значајна издвајања из буџета за асфалтирање улица, које се не раде кроз приватно-јавно партнерство.


Он истиче да раде и на побољшању јавног превоза кроз јавно-приватно партнерство. Превоз је изузетно важан за грађане, а треба да омогући да у наредних 15 година буде неометан, уз набавку модерних аутобуса.

- Превоз није проблематичан и функционише, међутим Закон о комуналним делатностима нас тера да радимо приватно-јавна партнерства, те више неће ићи преко класичне јавне набавке као што је то до сада организовано. Саобраћај је жива ствар, имате потребе ђака и превоз до школа, с друге стране привреду која има потребу са довожењем и одвожењем радника на посао у тачно дефинисано време и то је комплексан систем који већ трећу годину добро функционише, а сматрам да ћемо га кроз приватно-јавно партнерство још само унапредити- сматра градоначелник Сремске Митровице.


Радови по селима

Завршена је амбуланта у Раденковићу, јер то село до сада није имало амбуланту. Такође ради се реконструкција и адаптација домова културе у Кузмину и Мартинцима, а план је да се санира и у Гргуревцима. Завршава се капела у Кузмину, а затим ће бити подигнуте капеле у Мађелосу, Јарку, те Босуту.


Када је реч о инвеститорима, увек има заинтересованих, међутим у Сремској Митровици више није питање колико је остало земљишта у индустријској и радној зони, већ да ли има довољно радне снаге.

- Тренутно смо на око седам одсто незапослених лица и велике компаније тешко могу да нађу довољан број незапослених у Сремској Митровици, те ће код нас од сад долазити компаније које немају потребе за радном снагом, већ за тржиштем и сировинама. Очекујем да ће код нас доћи фабрике попут „Лабор Лења” које се баве прерађивачком дрвном индустријом, односно производњом паркета и слични, фабрике које се баве прерадом пољопривредих производа и које су што се тиче радне снаге мање интензивне него оне из ауто-индустрије- каже Санадер. -Имамо довољно простора у радним зонама, неке смо и проширили, те то не представља проблем. Имамо више од 21.000 запослених људи, што је већа запосленост него 80-их година. Из тог разлога простора за неке велике инвеститоре мислим да нема, међутим наравно да га не би одбили и то би донело до још боље промене на тржишту радне снаге, односно до повећања зарада.

Маша Стакић

 

Пројекат „Сремска Митровица под лупом” реализује Продукција ДВП Дигитал, а суфинансиран је из буџета Града Сремска Митровица. Ставови изнети у пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.

Пише:
Пошаљите коментар