Регионална депонија у Суботици готова до краја године
– Сама примена прописа у законодавству Републике Србије није толики проблем, као што је обезбедити новац да би се испунили сви услови које ће нам наметнути прописи ЕУ у области заштите животне средине – рекао је недавно у Суботици помоћник покрајинског секретара за животну средину и урбанизам Немања Ерцег.
– За приближавање европским стандардима потребно је да се уложи 11 милијарди евра. Најнеуређенија је област отпада, али неопходно је улагање и у све остале области. Што се тиче управљања отпадом, ту је апсолутна хармонизација с прописима ЕУ. Реч је о веома захтевној директиви и ми се трудимо да испунимо све услове које нам директива намеће.
Ерцег је навео да је управљање отпадом оно што грађане највише занима, као и систем регионалних депонија, уклањање дивљих депонија и чишћење територије Војводине, односно Републике Србије, као и управљање отпадом кроз интегрисане и интегралне дозволе.
– Што се тиче Регионалне депоније Суботица, можемо рећи да веома успешно радове приводимо крају и очекујемо да ће до краја године бити завршена. С друге стране, имамо завршену Регионалну депонију Кикинда, затим у Сремској Митровици, депонију у Долову, код Панчева, а очекујемо да ће Нови Сад кроз приступне фондове обезбедити новац за изградњу депоније и очекујемо завршетак депоније у Инђији – рекао је Ерцег.
Да подсетимо, након деценије чекања почели су и први конкретни радови на изградњи Регионалне депоније, која би требало да реши проблем управљања отпадом Суботице, Бачке Тополе, Малог Иђоша, Чоке, Кањиже, Сенте и Новог Кнежевца, с укупно 280.000 становника. Пројекат ће да обезбеди изградњу регионалне депоније, трансфер-станице, рециклажних дворишта, инфраструктуру за компостирање, секундарну селекцију отпада, набавку потребне опреме за примарну селекцију, сакупљање и транспорт отпада.
– Слободно можемо да кажемо да идемо у корак с условима које прописује ЕУ, а то је да до 2027. године обезбедимо комплетан систем функционисања и уклањања дивљих депонија. Што се тиче самог система регионалних депонија, надамо се његовом успостављању до 2022. године, ту је и систем трансфер-станица тако да ћемо имати одређене промене код регионалних депонија које су планиране у складу с Националном стратегијом управљања отпадом – казао је Ерцег.
С. И.