Прва шанса у Жабљу: Прилика за бесплатно усавршавање младих Рома
ЖАБАЉ: Клуб „Ухвати шансу“, где млади Роми имају прилику да се стручно усавршавају, свечано је отворен у просторијама које се налазе у оквиру спортске хале у Жабљу, а активности су почели да спроводе пре неколико недеља.
Том приликом, симболично је одиграна фудбалска утакмица, у којој су се надметале екипе „Шаипе“, што на ромском значи шанса и „Тернипе“, што значи младост.
Пројекат реализује Општина Жабаљ, у оквиру програма „Подршка ЕУ инклузији Рома – Оснаживање локалних заједница за инклузију“, који спроводи Стална конференција градова и општина. Укупна вредност пројекта је 66.681 евра, од чега донација Европске уније износи 60.000 евра. Средства за суфинансирање учешћа пројектних партнера обезбедио је Покрајински секретаријат за финансије Аутономне покрајине Војводине.
Приликом отварања клуба, помоћник председника општине Сергеј Запорожац истакао је да су у Жабљу пођеднако заступљене све друштвене групе кад је реч о унапређењу друштвеног стандарда.
Овај пројекат треба да допринесе социјализацији младих Рома, односно да их обучи и едукује у професионалном смислу, како би се касније сами упустили у даље друштвене токове. Радујемо се реализацији пројекта, који ће инклузију показати у још бољем светлу, а локална самоуправа ће се потрудити да им помогне око запослења или покретања посла. Желимо да подстакнемо младе Роме да активно учествују у друштвеном животу и да помажу својој локалној заједници и даћемо све од себе да им то омогућимо, подвукао је Запорожац.
Пројекат има за циљ да развија капацитете и стручност младих Рома и Ромкиња за приступ тржишту рада путем обуке, информисања и организације тематских вечери, на којима ће имати прилике да представе своје пословне идеје. Током пројекта, учесници ће побољшати своја знања и вештине у различитим областима, а две велике обуке односе се на веб дизајн и органско баштованство. Акредитоване обуке одабране су на основу интересовања младих и потреба локалног тржишта, а обухватају теоретски и практични део.
Обука је одабрана на основу све веће заинтересованости младих за друштвене мреже, интернет и комуникационе технологије, које бележе константан раст запослености, а веб дизајн омогућује рад од куће путем интернета. Осим едукација, у оквиру клуба биће организоване и различите спортске активности.
Представник Канцеларије за инклузију Рома општине Жабаљ Богдан Радул позвао је младе Роме да се укључе у пројекат, који има за циљ да их потпуно оспособи за даљи рад и живот, како би били што успешнији. Радул је истакао да најпре желе да мотивишу младе да почну да раде на свом усавршавању, а највише их интересују нове технологије.
Шеснаестогодишњи Денис Бериша направио је веб сајт који ће служити за удомљавање и помоћ псима луталицама, а како се креира веб сајт научио је у Клубу „Ухвати шансу“.
Много времена сам проводио испред компјутера, а овде сам научио да то може да буде и корисно. Креирање сајтова ми је занимљиво, па ми је требало само око сат времена да то савладам, рекао је млади Бериша, који планира да усаврши сајт и да га, потом, свакодневно ажурира, у сарадњи са суграђанима и организацијама за помоћ напуштеним животињама.
Тематски експерт на пројекту и председница Удружења жена „Ромена“ из Новог Сада Љиљана Михајловић нагласила је да први пут учествују у реализацији овако великог европског пројекта.
Ми смо партнер на пројекту Општини Жабаљ, који има за циљ да помогне младима и унапреди механизме доступности и услуге, како би млади Роми и Ромкиње били активнији и конкурентнији на тржишту рада. Програм је осмишљен тако да имају могућност да савладају и писање радне биографије, вештине комуникације, како треба да изгледа разговор са будућим послодавцем и како функционише тимски рад. Такође, упознаваће се са израдом бизнис плана, а стручњаци из области маркетинга и пословног планирања ће радити са њима, како би унапредили своје пословне идеје, казала је Љиљана Михајловић.
Како истичу задужени за реализацију пројекта, ово је добар пример сарадње локалне самоуоправе и организације цивилног друштва, ради решавања заједничких проблема, јер свако у свом домену деловања може да допринесе заједничком циљу. Имплементација пројектних активности представља наставак и континуирану подршку ромској популацији, са основним циљем активнијег укључивања Рома у свакодневни живот, као и побољшање њихових услова за живот на локалном нивоу.
М. Рашић