Подршка Центра за социјални рад осетљивим групама
ПЕЋИНЦИ: Као логичан наставак лањског петомесечног пројекта – Саветовалишта за младе са поремећајем у понашању, пећиначки Центар за социјални рад отвориће 2020. клуб за исту циљну групу узраста од 11 до 26 година.
Оснивање је омогућено Протоколом о сарадњи у оквиру пројекта „Услуге социјалне заштите за осетљиве групе”, који је председник општине мр Жељко Трбовић потписао са немачком агенцијом ГИЗ.
Пећинци су једна од 15 пилот-општина у Србији које добијају експертску подршку за унапређење услуга социјалне заштите, а определили су се да реализују оно што се у пракси већ показало као добро. Клуб за децу и младе са поремећајем у понашању, који је подразумевао различите радионице, помоћ у учењу, физичке активности, наставу енглеског језика и друго, отворен је и пре шест-седам година, али је након четири угашен услед недостатка средстава.
– За разлику од Саветовалишта, које је било доступно двапут недељно, након нашег радног времена, клуб ће радити свакодневно, у поподневним сатима – каже директорка пећиначког Центра за социјални рад Биљана Јовановић.
Осврћући се на психосоцијалну подршку ради превенције асоцијалног и сваког ризичног понашања, финансирану из buyеta Покрајинског секретаријата за социјалну политику, демографију и равноправност полова од 1. маја 2018, истакла је како им је била намера да превенирају, а у исто време и да деци која су већ била у систему омогуће додатну помоћ. Као најчешћи проблеми издвојили су се малолетнички бракови, кривична дела и прекршаји, вршњачко насиље, конзумирање психоактивних супстанци, те напуштање школе.
– Дванаесторо младих који су током тих пет месеци посећивали Саветовалиште због вожње у алкохолисаном стању, ситних крађа, туча и других мањих преступа били су углавном узраста између 15 и 18 година. Иако то није то био једини узрок, али јесте био окидач асоцијалног понашања, долазили су из ризичних породица, што значи да је било или приметно насиље, или су биле у бракоразводном спору односно растурене, те материјално угрожене – додаје она.
Центар за социјални рад Пећинци се у последњих неколико година суочава са повећаним бројем пријава насиља у породици, али то је, како тврди Јовановићева, последица оснаживања жена, које су сада спремније да му се одупру.
И поред малог броја запослених, условљеног законском регулативом, установа обавља посао професионално и труди се да поред редовних делатности прошири услуге социјалне заштите. Од осморо запослених, седморо финансира Република, а једног би требало локална самоуправа, али то никад није реализовано.
– Ја радим и као директор, колегиница је и супервизор, а имамо само једног социјалног радника са пуним радним временом – напомиње Биљана Јовановић.
Поред редовних послова, Центар пружа услугу помоћи у кући за стара лица, коју користи 45 особа, за шта је ангажовано шест геронтодомаћица. Дневни боравак за децу и младе са тешкоћама у развоју похађа десет корисника, а услуга им је доступна четири сата у току дана. ЦСР Пећинци је исплатио прошле године 456 једнократних помоћи, углавном за набавку основних животних намирница, лекова и огрева. У том погледу нису заборављени ни најмлађи са сметњама у развоју и деца из хранитељских породица, који традиционално за новогодишње празнике добијају пакетиће. Центар има 11 регистрованих хранитељских породица, које се брину о 16 малолетника. Повратак деце из таквих породица у примарну се ретко дешава, али су зато у prеthodnoj години имали реализована три усвојења.
С. Милачић