Почео Сајам земљорадничког задругарства у Зрењанину
ЗРЕЊАНИН: Први Сајам земљорадничког задругарства и младих домаћина села Србије „Младенци“ је свечано отворен у сајамској хали „Медисон“ у Зрењанину.
„Младенци“ су привредно, образовно - васпитна, социолошка, етно рурална и културно- уметничка смотра сусретања младих опредељених за живот на селу. Сајам се одржава под генералним покровитељством Владе Републике Србије, односно Кабинета за регионални развој и координацију рада јавних предузећа и Српске академије наука и уметности, а подржан је од Града Зрењанина и Пољопривредне стручне службе Зрењанин.
Манифестацију, која ће трајати до 24. марта, у времену од 10 до 19 часова, свечано је отворио министар Милан Кркобабић, у присуству, покрајинских и локалних функционера. Он је истакао да Србија и грађани наше земље морају да начине избор, да ли ће нам државу чинити три града, Београд, Нови Сад и Ниш, или 4.700 насеља, што би било далеко боље и једино ваљано.
- И у сваком од тих 4.700 насеља треба да имамо задругу, школу, дом здравља и све основне ствари које чине насеље. Тада ћемо имати и младост и децу као најлепши украс. Пред нама су велики задаци и ми их морамо остварити - рекао је Кркобабић, приликом отварања манифестације.
Он је оценио да се задругарство у средњем Банату добро развија и да у овом региону послује 99 задруга, од којих 60 успешно. Он је најавио и значајну подршку за новоформиране задруге до 50.000 евра, а за постојеће 100.000 евра.
Скупу се обратио и градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић, који је нагласио да му је драго да се овај сајам одржава баш у реновираној хали „Медисон“, која је, осим за спортске активности, намењена управо за организовање оваквих манифестација.
- Град Зрењанин покушава да стимулативним мерама и пројектима помогне нашим пољопривредним произвођачима. Али није само директна помоћ пољопривредницима одлучујућа да мотивише останак младих људи на селима, већ се добри путеви, водовод, канализација, услови за бављење спортом и друге погодности морају обезбедити и житељима насеља. Ми управо то чинимо, јер нисмо заборавили да помогнемо и сва 22 насељена места на територији нашег града – истакао је Јањић.
Академик др Драган Шкорић, из одбора САНУ за подршку пољопривреди, оценио је да је за опстанак државе кључна подршка сеоским срединама и стимулисање пољопривредника на удруживање у задруге, као и развој органске производње по највишим стандардима. А помоћник покрајинског секретара за пољопривреду Саша Стевановић нагласио је да је Покрајина определила за ову годину седам милијарди динара за пољопривреду, од чега 200 милиона за подршку младим пољопривредницима.
О значају оваквих манифестација говорио је директор покровитеља сајма, компаније „ПерСу“, Дарко Бјелоглав.
- Радо смо се одазвали позиву организатора сајма, јер смо одавно схватили значај подршке развоју предузетништва, а ова манифестација је прилика да подстакнемо младе људе да повежу своју производњу, да се удруже са нама трговцима и релевантним институцијама, како би олакшали и пословање и пласман својих производа – закључио је Бјелоглав.
Жељко Балабан