Пластеник за бечејске малишане у школи Братство
БЕЧЕЈ: Дугогодишња сарадња с Ротари клубом Нови Сад и Новосадским клубом фризера ових дана је у бечејској ШОСО „Братство“ потврђена на делу.
Директор школе у којој се образују деца с посебним потребама Имре Станко потврђује да су добили пластеник у ком ће се деца едуковати за пољопривредну производњу, под надзором наставника практичне наставе и дефектолога.
Својевремено су нам поменуте НВО из Новог Сада донирале фризерски салон у ком наши ученици обављају школску праксу. Јавили су нам се поново са жељом да нам помогну и после заједничког разговора договорили смо се да нам је у овом тренутку потребан мали пластеник за праксу. До сада су на праксу ученици одлазили у поједина предузећа, где тамошњи радници, условно речено, нису имали времена за нашу децу, каже Имре Станко.
Поменути донатори су, заједно са Ротари клубом „Алма Монс”, те фирмама „Александар Козметик” и „Унитек” организовали у Новом Саду Ревију фризура, где је улазница била прилог за бечејску школу. Сакупљено је око 30.000 динара и утрошено на набавку мини пластеника дужине 10 метара са системом наводњавања „кап по кап“.
Лане смо у продужетку школског дворишта, на плацу који катастарски припада школи, уместо раније планираних спортских терена, уредили земљиште за башту у којој праксу спроводе наши ученици уз надзор пољопривредног стручњака Роберта Чонке и дефектолога Саше Николовског. Прве плодове свог рада деца су однела својим кућама, а неки су унутар колектива продавани и од новца је купљено семе за нову производњу. На овај начин деци је настава обједињена и квалитетнија је, па кад заврше школу имаће веће знање из пољопривредне струке, додаје директор Имре Станко.
Двадесеторо деце пољопривредне струке три пута недељно обавља праксу у сопственој башти под небеским сводом, а ускоро ће и у пластенику, што им пружа нова сазнања из пољопривредне производње.
Пошто имамо око 3.000 квадратних метара слободног простора, одлучили смо да сами направимо шеталиште од рециклираног материјала, а на пролеће и паркић у ком ће бити разнобојног цвећа. Јер, наша деца препознају боје и мирисе, па ће током школског одмора уживати, примера ради, уз мале парцеле лаванде или рузмарина и смирени ићи на следећи час, преноси нам Саша Николовски неке од планова.
В. Јанков