Пескара безбедна за рекреацију
ЗРЕЊАНИН: Након што су поједини грађани медијима доставили фотографије на којима се виде пена и мрље непознатог порекла у језеру на купалишту Пескара, уз тврдње да је вода загађена, овим поводом се јуче званично огласило Јавно предузеће „Градска стамбена агенција“ из Зрењанина, у чијој су надлежности овдашња купалишта.
У саопштењу достављеном медијима се наводи да је 15. јула Завод за јавно здравље Зрењанин, након реаговања ЈП „Градска стамбена агенција“ и Одељења за заштиту и унапређење животне средине града Зрењанина, обавио ванредно узорковање површинске воде на купалишту Пескара.
„После добијених резултата Завода за јавно здравље Зрењанин и консултација са његовим стручним лицима, утврђено је да је вода на купалишту Пескара безбедна за спорт и рекреацију, као и за купање. С тим у вези, све наше суграђане позивамо да посете ово наше купалиште и уживају у сунцу и води“, наводи се у саопштењу.
У извештају који је објавио Завод за јавно здравље Зрењанин се наводи да је ванредно узорковање површинских вода обављено 15. јула на левој и десној страни језера.
„На основу резултата испитаних параметара, квалитет воде на мерном месту са леве стране одговара захтевима треће класе, односно квалитету воде која се може користити за купање и рекреацију. Квалитет воде на овом мерном месту је добар. На основу резултата испитаних параметара, квалитет воде на мерном месту са десне стране не одговара захтевима треће класе. Овде је квалитет воде лош. Повећане вредности параметра хемијске и биолошке потрошње кисеоника резултат су повећане концентрације органских материја и могу негативно утицати на биљни и животињски свет у води. Са микробиолошког аспекта, оба узорка одговарају захтевима за класу воде која се може користити за купање и рекреацију. Потенцијални ризик постоји за мерно место са десне стране због повећане концентрације органских материја“, наводи се у извештају Завода за јавно здравље Зрењанин.
У извештају се закључује да потенцијални ризик за купаче увек постоји. Наводи се да се резултати анализе односе на воду која је узоркована раније, а не на тренутни квалитет воде за купање.
„Због тога је увек важно придржавање препорука за све купаче: избегавати да вода уђе у уста и гутање воде, избегавати да се гледа у води без наочара или маске, избегавати скакање, прскање, гурање под воду, не задржавати се у води предуго, туширати се чистом водом након изласка из воде, односно на крају купања, а код куће обавезно се поново окупати топлом водом и сапуном“, пише у извештају.
Додаје се и да овим прегледом нису обухваћене анализе на алге, цијанобактерије и анализе биолошких параметара које служе за оцену еколошког статуса.
Ж. Б.