moderate rain
11°C
28.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Педесет милиона за реконструкцију дворишта Жупаније

22.01.2018. 10:15 10:17
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

СОМБОР: Унутрашње двориште монументалног здања сомборске Скупштине града, која је као својевремено здање седишта Бач Бодрошке административне области Аустроугарске империје и добила име Жупанија, коначно ће добити двориште какво и доликује споменику културе од великог значаја.

Наиме, овдашња локална самоуправа је након спроведене јавне набавке изабрала, додуше јединог пријављеног, понуђача који ће реконструисати атријум објекта у којем се данас, поред целокупне Градске управе налази и седиште Полицијске управе и Безбедносно информативне агенције.

На оглас којим је расписана јавна набавка објављен 20. октобра прошле године пријавио се само један понуђач, којем је одлуком градоначелнице Душанке Голубовић 14. децембра овај посао и додељен. Уговор су тако са Градом потписали 3. јануара здружени понуђачи, овдашње предузеће „Сомборелектро“ и „Премијус“ д.о.о. из Земуна. Понуда, која је и прихваћена, износила је 41,9 милиона динара, односно два и по милиона више него што је у јавном позиву процењена вредност јавне набавке. На ову суму ће се додати и порез на додату вредност, па ће тако цео посао обавити за тачно 50 милиона динара, а пошто је важење уговора временски орочено до октобра ове године, основана је претпоставка да ће се реконструкција обавити у овој календарској години.

Како је здање Жупаније један од свега неколико објеката који има статус споменика културе од великог значаја, радове би требали да надгледају и стручњаци, за Сомбор надлежног, Покрајинског завода за заштиту споменика културе из Петроварадина. Док се за „Сомборелектро“ зна да је послове на објектима сличног степена заштите споменичког наслеђа већ обављала у неколико наврата, па следствено томе и има неку референцу код установе задужене за заштиту споменика културе, други члан конзорцијума је потпуно непознат у свету ове врсте градитељства. Наиме, предузеће „Премијус“ са седиштем у земунском насељу Батајница, према подацима из Агенције за привредне регистре је власништво Данијеле Падежанин, а основано је у августу прошле године.

Сама Жупанија, која доминира строгим центром Сомбора и представља један од незаобилазних туристичких топонима настала је на основу пројекта жупанијског инжењера Јозефа Бауера у периоду од 1805.-1808. Првобитно изграђена као здање чија је основа имала облик ћириличног слова „ш“ са широким фронтом на северној страни и крилима према Стапарском путу и парку на истоку, велику трансформацију је доживела 1882.године.

По пројекту пештанског архитекте Јулијана-Ђуле Партоша овај објекат је стекао и данашњу монументалност доградњом на југу, изменом конструкције крова и променом постојеће фасаде. Бројним туристима је позната и као простор у коме се налази слика „Битка код Сенте“, највеће уље на платну у нашој земљи.

М. Миљеновић

Пише:
Пошаљите коментар