Партизанске ватре у Војки
ВОЈКА: У неким сремским селима партизанске славе одржавају се тек реда ради, понегде су и замрле, али не и у Војки, где је повезаност антифашистичке борбе и идентитета мештана изражена кроз манифестацију „Партизанске војачке ватре”, која је посвећена почецима отпора фашизму у јулу 1941. године.
На споменику палим Војчанима у Другом светском рату делегације су положиле венце. У име Месне организације СУБНОР-а Војке на страдање Војчана подсетио је Слободан Милошевић, судија Врховног суда у пензији.
- Село Војка успело је током рата да мобилише 600 бораца који су се прикључили партизанима, а прве устаничке пуцње испалио је бежећи од усташа Глигорије Ђока Грујић, звани Пишта. Уследио је усташки терор, људи су извођени из својих кућа и упућивани у Јасеновац – навео је између осталог Милошевић. – Петар Р. Марић, ђак, скојевац имао је само 17 година када је погинуо у Београду по задатку. Био је први Војчанин који је изгубио живот у борби против окупатора. Последњи војачки борац који је погинуо у рату био је Срета Баги, који је изгубио живот 4. јула 1945. године у Новој Градишки, приликом чишћења терена од преосталих фашиста.
Милошевић је говорио и о мање познатим детаљима са суђења „Пазовачки случај” одржаног у Вуковару јануара 1942. године пред „покретним пријеким судом НДХ” када је оптужено 25 лица међу којима син и супруга народног хероја Јанка Чмелика, као и тројица Војчана – Милош Hayić, Никола Филипин и Лазар Чикош. Осуђени су на смрт и стрељани у Дудику крај Вуковара, а извршењем је командовао злочинац Јурај Меркаш.
Посебан злочин без казне било је вешање 20 младића из Војке и једног из Белегиша који су из логора Сајмиште довезени до старе железничке станице у Војки. Они нису били мобилисани, нису били борци, већ младићи до 23 године, што је био страшан ударац за цело село. Сви су сахрањени на сеоском гробљу по црквеним обичајима. Већ дуже време траје поступак да им се подигне спомен-обележје. Одбор за изградњу спомен –обележја добио је благослов владике сремског Василија, који је одобрио земљиште да се споменик постави. Како потврђује Милошевић, Одбор је добио сагласност Покрајинске владе за подизање спомен-обележја, урађена је пројектна документација, па се у Војки надају да ће споменик бити подигнут до прославе дана ослобођења села.
В. Х.