ОТВОРЕН ЈОШ ЈЕДАН ВЕТРОПАРК У АЛИБУНАРУ Словеначка инвестиција, кинеске турбине
АЛИБУНАР: Словеначка фирма „Рудис” отворила је прошлог месеца ветроелектрану Алибунар 1 снаге девет мегавати и прикључила је на дистрибутивну мрежу, те испоручила прве киловате електричне енергије.
Електрана ће производити између 27 и 29 гигаватчасова електричне енергије годишње, што је довољно за снабдевање 6.000 домаћинстава, саопштила је та компанија. Вредност инвестиције износи 15,522 милиона евра, а 75 одсто новца обезбедила је Нова љубљанска банка dd на основу кредита са роком доспећа од 15 година. Компанија „Рудис” поседује 25 одсто вредности инвестиције.
Почетком 2022. године „Рудис” је у Србији купио предузеће „Балкан електрик” доо Вршац, које је имало важећу грађевинску дозволу за изградњу ветропарка ВЕ Алибунар 1 са три ветротурбине номиналне снаге по три мегавата. Ветротурбине испоручила је кинеска компанија „Зхејианг Виндеи Ко. Лтд.”, шести највећи произвођач ветротурбина на свету. Када је реч о карактеристикама и главним компонентама турбине очекивана снага једне ветротурбине је 3,3 мегавата, кула је висока 97,5 метара, састоји се од четири сегмента, док је пречник дна куле 4,8 метара. Гондола је тешка 116 тона и постављена је на врху торња, где је уграђена већина технолошке опреме, ротор са три лопатице има дужину од 82 метра, а пречник ротора 164 метара, генератор очекиване снаге 3,3 мегавата (претварање механичке енергије у електричну), енергетски трансформатор за конверзију напона са 1140 волти на 20 киоловата, а уграђен је и средњонапонски склопни уређај, систем надзорне контроле и прикупљања података за ветротурбине. Ветротурбине су повезане са постојећом трафостаницом „Алибунар мини”, удаљеном око километар.
„Рудис” је у потпуности реализовао, координирао и руководио свим неопходним активностима за изградњу електране, од избора и набавке опреме, вођења радова на градилишту, монтаже опреме и координације прибављања потребних сагласности и дозвола. На основу дугорочног уговора о откупу електричне енергије, сву произведену енергију из ветроелектране откупљује предузеће „ПЛЦ Интеренерго” доо из Београда, које је електрану укључило у своју балансну групу „Интеренерго- Келаг” и такође балансира произведену снагу. Подручје општине Алибунар на око 50 километара североисточно од Београда, у јужном Банату, поседује више од 80 одсто потенцијала ветра у нашој земљи. Тако је компанија „Елико” 2018. године изградила ветропарк Алибунар снаге 42 мегавата, са 21 турбином.
С. Ковач