Општина обезбедила вртић за сву децу из Руме
РУМА: Од почетка године вртић за сву децу са територије општине Рума је бесплатан. Највећа издвајања из buyеta у Општини Рума иду управо на установе, школе и здравство, што је готово 30 одсто у односу на укупан buyеt док се за школе издваја 204 милиона динара.
Општина из buyеta покрива трошкове 16 основних и четири средње школе, као и трошкове у Предшколској установи “Полетарац”, а од ове године и услове боравка у вртићима.
Председник Општине Рума Слађан Манчић истиче да потписује захтеве директора школа везано за радове, на замени столарије, реновирању… јер они ипак знају најбоље шта им је потребно у школама.
– Остала је последња фаза радова замене комплетне столарије у Гимназији у Руми, а очекујемо да ће нам бити одобрена средства и од Канцеларије за јавна улагања РС за комплетну реконструкцију две основне школе “Змај Јова Јовановић” и “Иво Лола Рибар” у Руми – изјавио је Манчић за “Дневник”.
Сва села имају школе, осим малих села Павловци, Мали Радинци и Витојевић који имају наставу до четири разреда, док остале месне заједнице имају осмогодишње школе. Села на подручју општине имају амбуланте, докторе и зубаре.
Манчић каже да је највећи проблем њихове општине депонија за одлагање смећа и да Рума користи депонију уз пут М21 више од три деценије.
– Та депонија је требала бити затворена пре десет, петнаест годину иако су за то постојали пројекти још пре десет година, док су Сремска Митровица и Шабац изградили регионалну депонију – каже Манчић.
Проблем у проблему јесу дивље депоније, које се често појављују у мањим селима, али локална самоуправа то решава тако што сваке године из buyеta издваја око 17 милиона динара за чишћење дивљих депонија.
– Временом све је мање дивљих депонија, али свест код нашег народа још увек није таква да воде рачуна о заштити животне средине, и онда се од једног несмотреног бацања смећа, брзо створи депонија – напомиње Манчић.
Примедбе грађана највише иду на рачун комуналне и путне инфраструктуре. Грађани скрећу пажњу на рупе на путевима, као и на јавну расвету када је потребно заменити неку сијалицу. Такође, пријављују и псе луталице.
– Откако смо решили у великој мери проблем незапослености и запослили 5.000 грађана, све је мање проблема, јер људи обезбеђују своју породицу, некада није радио нико у кући, а сада више од двоје привређује што је велики помак, а самим тим и проблеми изгледају мањи – истиче Манчић.
Раде муж и жена, деца иду у вртић бесплатно и данас неких крпунијих примедби и замерки нема на рад локалне самоуправе. Општина решава проблеме са путевима тако што сваке године из buyеta издваја око 60 милиона динара.
– Асфалтираћемо и путеве на селима где је то потребно, и пошто смо prеthodnih година за ову намену издвајали око милион евра, односно 100, 120 милиона динара, нема улице у селима која није асфалтирана- напомиње Манчић и додаје да вероватно постоје улице које су у лошијем стању, али су средства већ опредељена за њихову санацију.
Тек сад прави резултати
Председник Општине Рума Слађан Манчић каже да је пре пет година buyеt Општине Рума износио 960 милиона динара, а да су дуговања износила 500 милиона динара.
– У овом моменту наш buyеt је виши од две милијарде, немамо никаквих дуговања, чак и кад нам стигне фактура исти дан плаћамо, немамо чак ни одлагање од 45 дана колики је законски рок, и то је нешто на шта смо свакако поносни, јер сваког дана имамо око 150, 200 милиона динара на рачуну, што је показатељ да све што смо радили prеthodnih година, довођење инвеститора, отварање радних места, тек сада даје праве резултате и постаје видљиво и у граду – напомиње Манчић.
Он каже да је пре пет година када је долазио на посао по четрдесеторо људи чекало испред зграде Општине тражећи посао и да су га људи чак и вукли за рукав због проблема. Данас таквих ситуација више нема, јер су сви ти људи упослени.
Према његовим речима, сваке године и у граду се уради једна нова улица, а капитални пројекат ове године је реконструкција Главне улице за коју је Општина добила 166 милиона од Покрајине, а радови ће бити готови до краја године.
– Нећемо дозволити да ниједно дете иду у школу кроз неасфалтирану улицу или кроз блато - напомиње Манчић.
На реконструкцију и одржавање Домова културе и објеката у месним заједницама ове године извојено је око 50 милиона динара.
– Улажемо доста у културу и у спорт, али имамо и велика социјална давања, упркос томе што је незапосленост мала. У наредном периоду морамо смањити износе за социјалну помоћ – каже Манчић и додаје да неки неће ни да раде, јер примају социјалну помоћ, али то ће се променити.
Маша Стакић