Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Општина Ковачица наградила појединце, удружења и установе културе

04.09.2021. 16:31 16:33
Пише:
Фото: Општина Ковачица/ Добитници признања

КОВАЧИЦА: Општина Ковачица четврти пут доделила је признања истакнутим прегаоцима у култури, удружењима и установама који су својим активностима дали изузетан допринос културној промоцији ове вишенационалне средине и Републике Србије у земљи и иностранству.

Прошле године због пандемије  изазване коронавирусом признања нису додељивана, па је Савет за културу општине Ковачица по спроведеном конкурсу доделио признања за 2019. и 2020. годину.

Свечаност је приређена у Галерији наивне уметности у Ковачици, а према оцени председника

Савета за културу  Бранислава Атанацковића, учинак посленика у култури био је у prеthodnom периоду успешан, па су додељена 33 признања у више категорија. 


Плакета за животно дело Деси Петров Морар

Плакета за животно дело, за изузетан допринос у области ликовне уметности и вишегодишње уметничко стваралаштво додељена је Деси Петров Морар из Панчева. Она је чланица Галерије наивне уметности у Ковачици постала 1993. године, од када активно учествује на свим изложбама. Своја дела уметница је излагала 60 пута, учествовала је на преко 300 колективних изложби у земљи и иностранству. Прву самосталну изложбу имла је 1964. у Сефкерину. Превасходно се бави техником уља на платну, али и акварелом, цртежом и скулптуром, а упоредо пише и поезију.


За допринос културној промоцији Републике Србије и општине Ковачица у земљи и иностранству награда за очување културне баштине припала је Дому културе „Михајло Пупин” из Идвора, а признање за најбоље реааизован пројекат припало је Регионалном центру за таленте „Михајло Пупин” из Панчева, за организацију 9. Научно-едукативног кампа за младе таленте  у Идвору. Од појединаца признања на пољу књижевног стваралаштва заслужили су др Драгољуб Цуцић из Панчева и др Драгољуб Мартиновић из Београда, Душан Генц из Црепаје и Ружена Краћица из Падине.  За неговање културне баштине награђен је и Актив жена „Булке-Пипач”, Друштво за неговање традиција „Банатско коло” и Мађарски културно уметнички центар из Дебељаче. Од појединаца признања у овој области завредели су Еленка Хањик из Падине, Ђорђе Нађ из Дебељаче 

За велики допринос ликовном стваралаштву лауреати су Љиљана Теречик из Дебељаче и „Ковачичка тројка” коју чине сликари Галерије ликовне уметности Ковачица, Јурај Лаврош из Падине, док је у области визуелне уметности награђен Павел Поволни из Падине.

Признања у области позоришног и музичког стваралаштва добили су Јанош Бакатор, оснивач женског хора „Плави цвет” из Дебељаче, а за међународни успех на реализацији пројеката добитник признања је кореограф и ументички руководилац фолклорног ансамбла Жељко Суханек из Ковачице. 

Колектив Градске библиотеке Новог Сада признање је добио за издавање књиге „Михајло Идворски Пупин - Текстови у америчкој штампи 1912-1920” и аутори професор др Ђорђе Лопичић и редитељ Мирослав Станковић. Награђени су и Међународна кућа дечије уметности „Бибиана” из Братиславе и њен директор Петер Тврдоњ. У категорији плесног и сценског стваралаштва признање је припало ковачичком фолклорном ансамблу „В широм поли хрушка”

Павел Бабка из Ковачице је добитник признања за изузетан допринос очувању културне баштине. Бабка је пре три деценије основао приватну галерију специјализовану за наивно сликарство. Галерија Бабка је од 1991. године организовала изложбе сликара ковачичке наïве у најзначајнијим светским метрополама, објавила је 13 књига, а на предлог ове галерије и општине Ковачица, словачко наивно сликарство у Србији уписано је у национални регистар нематеријаног културног наслеђа Србије.

За изузетан допринос у области музичког стваралаштва награђује се Владимир Халај, Падина, за област књижевног стваралаштва Мартина Малешев из Дебељаче, у области позоришног, музичког и плесно-сценског стваралаштва Јанко Холош из Падине, у области ликовне ументости Иван Карафиловски из Црепаје, Павел Поволни Јухас из Падине и Ева Хусарикова из Ковачице.

М. Митровић

Пројекат „Ковачица на длану” реализује „Дунав Продукција”, а суфинансира Општина Ковачица. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту не одражавају нужно ставове органа који је доделио средства.

Пише:
Пошаљите коментар