Оглашена продаја фабрике Радијатор у Зрењанину
ЗРЕЊАНИН: Стечајни управник фабрике “Радијатор” Милош Боровчанин огласио је продају имовине некада успешне зрењанинске ливнице методом јавног надметања.
Процењена вредност имовине која је понуђена на продају износи нешто више од две милијарде динара, а продаје се по упола мањој почетној цени.
Предмет продаје је непокретна имовина која се налази у Зрењанину, и то фабрика за производњу радијатора, котлова и услужног лива са пратећим објектима и инфраструктуром (укупно 22 објекта), у Београдској улици. Фабрика се налази на градском грађевинском земљишту, укупне површине 229.808 квадратних метара.
На списку имовине која се продаје налази се и стамбени простор у Улици Слободана Бурсаћа 2, као и грађевинско земљиште у Пожешкој улици, површине 5.068 квадрата. Продаје се и покретна имовина фабрике “Радијатор”, односно постројења, опрема и залихе.
Јавно надметање одржаће се 11. марта у подне, у просторијама управне зграде предузећа “Термоелектро” у Београду. Решењем Привредног суда у Београду, стечај у “Радијатору” почео је 8. фебруара 2017. године. Они који су помно пратили дешавања око некада веома успешне ливнице, питаће се због чега се води стечај пред београдским судом, ако је реч о фабрици из Зрењанина. То је из разлога што је седиште “Радијатора”, одлуком власника, после више деценија пословања у граду на обалама Бегеја, премештено из Зрењанина у Београд.
Подсетимо, “Радијатор” је основан далеке 1932. године, као прва фабрика котлова и радијатора у Југославији. Убрзо је производни асортиман допуњен производњом ребрастих цеви кућишта електромотора и лива за општу употребу. Увођењем полуаутоматске линије за калуповање и осавремењавањем технолошког процеса, знатно је повећан обим производње. Предност производа “Радијатора” у односу на сличне производе других произвођача дуго времена била је у стандардно високом квалитету и дуготрајности производа, а гаранција је износила до 30 година.
Већински власник ливнице је 2007. године постао конзорцијум хрватских фирми, предвођених бјеловарском “Љеваоницом”. Чинило се да ће ливница, у највећој мери извозно оријентисана и окренута ка тржишту Европске уније, успешно пословати, у шта је наду улила и најава mеnaymеnta да ће бити упослено 200 нових радника.
Међутим, “Радијатор” су сустигли озбиљни пословни проблеми. Као један од разлога због којих је фабрика запала у пословне проблеме, тадашњи генерални директор Недељко Грубеша навео је велики пожар који је избио у топионици у августу 2012. године, када је причињена велика материјална штета.
У међувремену је производне погоне закупила београдска фирма “Нодулар”, али ни ова прича није имала срећан крај. Закупац се недуго затим повукао из фабрике, а радници су остали на улици. За то време незаштићена имовина “Радијатора” нашла се и на мети лопова. Како је својевремено саопштило Основно јавно тужилаштво у Зрењанину, три особе су окривљене да су покрале фирму “Радијатор”. Тужилаштво је навело да су окривљени у периоду од 17. до 19. фебруара 2017. године, из фабричког круга АД “Радијатор”, односно из магацина материјала и резервних делова, украли робу укупне вредности 216.240 динара. Они су, наиме, одузели и присвојили 47 бакарних ђшипки, 138 бакарних флахова и отпадног бакра.
Ž.Balaban