Оглашена продаја преостале имовине зрењанинског МИП-а
ЗРЕЊАНИН: Судија Привредног суда у Зрењанину Јелица Баковић огласила је прву јавну продају покретне имовине зрењанинског предузећа МИП у ликвидацији.
Укупна вредност имовине која је понуђена на продају, а која је сврстана у 101 ставку, износи 3.973.213 динара. Најскупље ставке на овом подугачком списку су дрвени хангар, процењен на близу 1,9 милиона динара, и хала пластификаре, чија је вредност око 1,5 милиона динара.
Занимљивост код оваквих продаја, које стижу много касније од момента пропасти фирме, јесте да се на списку нађу буквално музејски примерци, пре свега технике из 20. века. Тако је на продају понуђен видео- рекордер по почетној цени од 522 динара, као и компјутер „пентиум“ по истој цени. Има на списку и телефонских апарата по 200 динара, разних слика по цени од 522 динара, али и огледала - јефтинијих и скупљих. Наравно, и столова, столица, мердевина, полица…
Иначе, продаја је иницирана по тужби ДДОР-а, као извршног повериоца МИП-а. Продаја је заказана за 29. октобар, у 10.40 часова, у просторијама овог пропалог предузећа. Како је у питању прва продаја, понуђена цена не може бити мања од 60 одсто процењене вредности.
МИП је настао 1949. године из приватне браварске радионице „Енгл” и у почетку се бавио искључиво браварским пословима, но временом је проширио обим делатности. Две деценије касније фирма се интегрисала са Покрајинским грађевинским предузећем „Пионир”. Новоформирана фирма, под називом СОУР „ГИК – Банат”, функционисала је све до 1989. године. Тада је МИП изашао из састава Грађевинско – индустријског комбината „Банат” и наставио је да послује као засебно предузеће. Радило је ово предузеће на многим објектима, како у земљи, тако и у иностранству - Немачкој, Аустрији, Русији, Панами, Кувајту, Танзанији...
Компанија „Производња Миле Драгић”, власника Милета Драгића, познатог српског бизнисмена и произвођача војне и полицијске опреме, за два милиона динара купила је 70 одсто друштвеног капитала МИП-а, на аукцији одржаној у Новом Саду крајем маја 2003. године. Фирма која је бележила веће расходе од прихода продата је из другог пута, јер на првој аукцији, у априлу исте године, није било заинтересованих купаца. Имовина МИП-а, по процени Агенције за приватизацију, у то време је вредела 20,2 милиона динара и вероватно је отуда била обавеза већинског власника да у развој фирме уложи девет милиона динара. Међутим, новом газди није пошло за руком да МИП врати на старе стазе славе.
Предузеће МИП је, нажалост, после више деценија постојања доживело судбину ГИК-а „Банат” и бројних других пропалих зрењанинских привредних колектива. Његова ликвидација је проглашена 2011. године, јер није успевао да измири своје обавезе, док се рачун налазио у вишемилионској блокади. Још тада је објављена и продаја непокретне имовине МИП-а, како би била намирена потраживања поверилаца.
Ж. Балабан
Пројекат „Зрењанин актуелно” реализује Продукција ДВП Дигитал, а суфинансира Град Зрењанин. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства