„ОДБРАНИМО НАШУ ОКОЛИНУ” За праву шуму уз плажу
Петиција „За праву шуму и уређену градску плажу” коју је после сече тополове шуме крај Тисе, на банатској обали наспрам Сенте, покренуо Покрет грађана „Одбранимо нашу околину” из Сенте наилази на подршку грађана.
СЕНТА: Петиција „За праву шуму и уређену градску плажу” коју је после сече тополове шуме крај Тисе, на банатској обали наспрам Сенте, покренуо Покрет грађана „Одбранимо нашу околину” из Сенте наилази на подршку грађана. Покретачи петиције су имали и разговоре са надлежнима.
Наилази се на разумевање, али Мина Делић из Покрета грађана „Одбранимо нашу околину” истиче да се покретачи петиције и даље максимално труде да анимирају суграђане, као и да надлежнима предоче захтеве, те да се до 20. септембра наставља са прикупљањем потписа грађана.
- Имали смо званичан разговор са председником сенћанске општине Рудолфом Цегледијем и представницима јавних предузећа „Воде Војводине” и „Војводинашуме”. И из општине Чока кажу да су ради да разговарају на тему коју смо покренули петицијом - каже Мина Делић, која напомиње да читава активност изискује много труда, времена и енергије, а да је времена мало.
Основни захтев је да се на терену код плаже на Тиси код Сенте, уместо посечене тополове шуме посаде аутохтоне домаће врсте дрвећа, те да се ова парцела избрише из комерцијалног газдовања шумама, односно да се више не врши чиста сеча као метода обнављања шума, већ по потреби проредна сеча.
Из Покрета „Одбранимо нашу околину” кажу да у ЈВП „Воде Војводине”, надлежном за ову парцелу, као и сенћанској општини подржавају инцијативу поднету у петицији, али наглашавају да је за измену Основе за газдовање шумама, надлежно Министарство за пољопривреду, шумарство и водопривреду и Управа за шуме, а да услове за газдовање шумама издаје Покрајински завод за заштиту природе.
- Ово су све институције чије деловање и бирократија треба да се ускладе, како бисмо остварили наш циљ. Штетност плантажа клонских топола је евидентна по екосистем и биодиверзитет и ми се са оваквим газдовањем шумама никако не можемо сложити. Верујем да ће активности које смо предузели уродити плодом, јер овде је неопходно подићи лепу шуму, што је предуслов за уређење наше плаже - указује Мина Делић.
Покретачи петиције су надлежнима доставили предлог за садњу аутохтоних врста дрвећа на левој обали Тисе код Сенте, сачињен уз консултацију са стручњацима Шумарског факултета у Београду и Покрајинског завода за заштиту природе. За то је неопходно да Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и Управа за шуме измене Основу за газдовање шумама Газдинске јединице „Горњи Банат”, у циљу изузимања одељења 6, одсека ”б” од интензивног газдовања шумама, а зарад садње аутохтоних природних дрвенастих врста уместо нове плантаже клонске тополе. Сачињени предлог садржи и захтев за напуштање праксе такозване „чисте сече” као методе обнављања шуме, као и конкретан предлог за садњу нових садница дрвенастих врста у одељењу 6, одсек ”б” ГЈ „Горњи Банат”, чији је корисник ЈВП ”Воде Војводине”.
Предложено је да се овде, спрам типа земљишта, саде пољски јасен, храст лужњак, а у приобалној плавној зони бела топола, бела врба и црна топола. Такође се предлаже да размак између нових садница буде три-четири метра, како би се у будућности избегло проређивање и створио животни простор за свако дрво.
М. Митровић