„ODBRANIMO NAŠU OKOLINU” Za pravu šumu uz plažu
Peticija „Za pravu šumu i uređenu gradsku plažu” koju je posle seče topolove šume kraj Tise, na banatskoj obali naspram Sente, pokrenuo Pokret građana „Odbranimo našu okolinu” iz Sente nailazi na podršku građana.
SENTA: Peticija „Za pravu šumu i uređenu gradsku plažu” koju je posle seče topolove šume kraj Tise, na banatskoj obali naspram Sente, pokrenuo Pokret građana „Odbranimo našu okolinu” iz Sente nailazi na podršku građana. Pokretači peticije su imali i razgovore sa nadležnima.
Nailazi se na razumevanje, ali Mina Delić iz Pokreta građana „Odbranimo našu okolinu” ističe da se pokretači peticije i dalje maksimalno trude da animiraju sugrađane, kao i da nadležnima predoče zahteve, te da se do 20. septembra nastavlja sa prikupljanjem potpisa građana.
- Imali smo zvaničan razgovor sa predsednikom senćanske opštine Rudolfom Cegledijem i predstavnicima javnih preduzeća „Vode Vojvodine” i „Vojvodinašume”. I iz opštine Čoka kažu da su radi da razgovaraju na temu koju smo pokrenuli peticijom - kaže Mina Delić, koja napominje da čitava aktivnost iziskuje mnogo truda, vremena i energije, a da je vremena malo.
Osnovni zahtev je da se na terenu kod plaže na Tisi kod Sente, umesto posečene topolove šume posade autohtone domaće vrste drveća, te da se ova parcela izbriše iz komercijalnog gazdovanja šumama, odnosno da se više ne vrši čista seča kao metoda obnavljanja šuma, već po potrebi proredna seča.
Iz Pokreta „Odbranimo našu okolinu” kažu da u JVP „Vode Vojvodine”, nadležnom za ovu parcelu, kao i senćanskoj opštini podržavaju incijativu podnetu u peticiji, ali naglašavaju da je za izmenu Osnove za gazdovanje šumama, nadležno Ministarstvo za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu i Uprava za šume, a da uslove za gazdovanje šumama izdaje Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.
- Ovo su sve institucije čije delovanje i birokratija treba da se usklade, kako bismo ostvarili naš cilj. Štetnost plantaža klonskih topola je evidentna po ekosistem i biodiverzitet i mi se sa ovakvim gazdovanjem šumama nikako ne možemo složiti. Verujem da će aktivnosti koje smo preduzeli uroditi plodom, jer ovde je neophodno podići lepu šumu, što je preduslov za uređenje naše plaže - ukazuje Mina Delić.
Pokretači peticije su nadležnima dostavili predlog za sadnju autohtonih vrsta drveća na levoj obali Tise kod Sente, sačinjen uz konsultaciju sa stručnjacima Šumarskog fakulteta u Beogradu i Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode. Za to je neophodno da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Uprava za šume izmene Osnovu za gazdovanje šumama Gazdinske jedinice „Gornji Banat”, u cilju izuzimanja odeljenja 6, odseka ”b” od intenzivnog gazdovanja šumama, a zarad sadnje autohtonih prirodnih drvenastih vrsta umesto nove plantaže klonske topole. Sačinjeni predlog sadrži i zahtev za napuštanje prakse takozvane „čiste seče” kao metode obnavljanja šume, kao i konkretan predlog za sadnju novih sadnica drvenastih vrsta u odeljenju 6, odsek ”b” GJ „Gornji Banat”, čiji je korisnik JVP ”Vode Vojvodine”.
Predloženo je da se ovde, spram tipa zemljišta, sade poljski jasen, hrast lužnjak, a u priobalnoj plavnoj zoni bela topola, bela vrba i crna topola. Takođe se predlaže da razmak između novih sadnica bude tri-četiri metra, kako bi se u budućnosti izbeglo proređivanje i stvorio životni prostor za svako drvo.
M. Mitrović