Обележена 78. годишњица крвавог божића у Банату
ЗРЕЊАНИН- КИКИНДА: Тридесет грађана српске и ромске националности, који су заробљени у рацијама у јесен 1941. године у неколико банатских места, стрељано је на трећи дан Божића 1942. у дворишту судског затвора у Зрењанину.
Њихова беживотна тела потом су на запрежним колима превежена до Житног трга, где су обешена. Истог дана, на исти начин убијено је тридесет људи у дворишту кикиндске Курије. Јуче су у Зрењанину и Кикинди одржане комеморације поводом 78 година од злочина упамћених као Крвави јануар или Крвави Божић.
На Житном тргу у Зрењанину је служен помен и положени су венци на споменик жртвама нацизма. У име Града Зрењанина, венце су положили помоћници градоначелника Симо Салапура и Драган Ћапин. Венце су положили и представници организације СУБНОР-а из Зрењанина.
- На овај начин одајемо почаст жртвама, страдалницима у једном страшном злочину током окупације нашег града у Другом светском рату. Пре 78 година, на трећи дан Божића и дан Светог архиђакона Стефана, тридесет грађана тадашњег Петровграда је убијено, а њихова тела на овом месту била су изложена. Тај гнусни чин није угасио слободарски дух нашег народа, нити је умањио размере антифашистичке борбе у нашем граду. Због тога је наша обавеза да евоцирамо успомену на ове страдалнике и јунаке, а на нама је и велика обавеза да не дозволимо да се овакав злочин икада више понови – истакао је Симо Салапура.
Помену и полагању венаца присуствовао је и државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Иван Бошњак, чији деда Богољуб је један од страдалника.
Сенима невиних жртава крај спомен- плоче са именима и презименима настрадалих Кикинђана и Мокринчана поклонили су се јуче Миодраг Булајић, члан Градског већа и Никола Лукач, начелник Севернобанатског округа, али и представници СУБНОР-а, рођаци и кикиндски извиђачи. Фашисти су почев од 3. јануара стрељали по 30 родољуба у Кикинди, Мокрину, Зрењанину, Новом Милошеву, Банатском Аранђелову и Мокрину.
- То су све били млади људи. Имали су између 20 и 25 година. Они су дали своје животе како бисмо ми данас живели у миру- поручио је Миленко Бабић, председник кикиндског СУБНОР-а и нагласио да су то били најтрагичнији догађаји у новијој историји Кикинде. Бабић је нагласио и да никада не сме да се заборави да је око 600 Кикинђана страдало током Другог светског рата.
Ж. Б.