Нови Кнежевац: Глумици и вароши дворци постали терет
НОВИ КНЕЖЕВАЦ: Као ретко које место Нови Кнежевац је био стециште племићких породица иза којих је остала заоставштина која је добрим делом пропала, највише због небриге.
Парк који су на потезу од центра варошице до реке Тисе подигле племићке породице простире се на око 10 хектара и споменик је пејзажне архитектуре, а од четири дворца која се ту налазе у веома лошем стању су два која су користили угоститељи и фабрика тепиха.
У најбољем стању је дворац Малдегем у коме је смештена Народна библиотека „Бранислав Нушић”, јер је у његову обнову улагано и пре две године.
На први поглед солидно се држи и најстарији дворац Сервијски-Шулпе где је дуго година био смештен Општински суд Нови Кнежевац, али је пресељен на другу локацију, па је сада још остала Служба за катастар непокретности Републичког геодетског завода.
Два здања, једно из заоставштине племићке породице Талијан у коме је до пропасти била Тепихара „Банаћанка” и дворац племића Фајлич у коме је био Хотел „Парк”, на рубу парка уз кеј на Тиси, изгледају сабласно.
Власништво ове две зграде које су у лошем стању је приватно. Неком чудном приватизацијом добиле су власника, а зашто је и на који начин неко то купио, не знам. Власник је био прошле године у јуну, разговарали смо, очекујем да дође и ових дана, потврђује председник новокнежевачке општине др Радован Уверић.
Власник је изразио жељу да уколико ми пронађемо неке инвеститоре да реши проблем, пошто је изгледа и њему то постао баласт, али треба имати у виду да се зграде налазе у парку који је споменик пејзажне архитектуре, да су прописи и поступања заштитара по том питању врло ригидни, предочава Уверић.
Према његовим речима, практично, кад хоће да се било шта уради прво се наилази на проблеме са администрацијом, а могућност проширења дела грађевинске зоне око тих зграда је немогућа мисија, практично је све у оквиру садашњих зидова.
Поред тога, наставља наш саговорник, нема приступних путева, паркинга, нити могућности да се изграде.
Председник општине, сигуран да говори у име свих суграђана, каже да би волео да се разреши ситуација са бившим хотелом који изгледа као ругло, полупан и полурушеван, као из хорор филмова.
Добро се сећам како је здање некада изгледало, кад је било у функцији угоститељске понуде, а сада мислим да није употребљиво него је пре за рушење. Међутим, зграда бивше тепихаре „Банаћанка” је употребљива. Шта ће са овим објектима бити, не бих да прогнозирам, али нисам оптимиста, каже председник Уверић.
У парку се између четири дворца налазе и две оронуле куће на почетку Улица цара Душана надомак спортских терена, сада у приватном власништву, а некада је у њима била смештена послуга племићких породица.
Те куће представљају опасност да се уруше и неко настрада. Донекле је проблем ублажен осветљењем парка и оближњег терена, а осветљено је и здање дворца Сервијски-Шулпе.
На најстаријем дворцу Сервијски-Шулпе је недавно поправљен кров, јер је отпао део и постојала је опасност да се здање због тога уруши.
Морали смо да интервенишемо и уз помоћ алпиниста успели смо да поправимо кров, који је иначе поправљен око 2000. године, али изгледа недовољно квалитетно, па се урушио. За ту зграду општина је поднела захтев Републичкој дирекцији за имовину Републике Србије да се укњижи као власништво општине па да видимо шта ћемо и како ћемо, каже Уверић.
То је рецимо случај са зградом Фонда за здравствено осигурање која је напуштена, где такође постоји проблем са пропадањем крова.
У Новом Кнежевцу би волели да се те зграде некако бар заштите од даљег пропадања, па и ставе у неку функцију, да се не уруше.
Све то би могло да се среди, за шта је потребно много пара али и одговорнији однос власника и корисника, поручују из Општине.
М. Митровић
(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Општине Нови Кнежевац. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Општине.)