Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Незапосленост у Руми мања, а социјална давања већа

08.02.2018. 13:50 13:55
Пише:
Фото: Дневник/Бранко Лучић

РУМА: Социјална давања, али и ужине за ђаке, незапослене породиље, студентске стипендије, што није уобичајено, финансирају се у Општини Рума преко Центра за социјални рад.

Да је организација у овој сремској општини мало другачија потврђује нам и директор Центра Слободан Красић. Он каже да иако им је незапосленост све мања, буџет Центра је остао исти, баш из разлога, што обухватају шири дијапазон услуга намењених појединим категоријама и угроженим групама.

- Ми нудимо услуге и за геронто програм, односно помоћ у кући за стара лица, као и личне пратиоце, за Дневни центар и Дневни боравак - каже Красић за „Дневник” и додаје да су прошле године као и ове добили трансферна средства од Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Према његовим речима, Министарство за рад тражило је да се уведу поменуте врсте услуга, а Центар је сам обратио пажњу на разне врсте насиља, било да је и питању вршњачко, насиље у породици, као и превенције болести зависности и насиља. Уведен је и СОС телефон, планирана су средства из буџета за саветовање у оквиру породица. Центар за социјални рад рефундира и трошкове сахрана ЈП „Комуналац”.

- Делимо једнократне помоћи угроженом становништву, а имамо новчана и материјална давања. За новчана је ове године издвојено 12 милиона динара из буџета, док је пет милиона динара опредељено за огрев за наредну зиму - истиче Красић и подсећа да је 550 најугроженијих породица добило помоћ у огреву за ову зимску сезону.

Новчану социјалну помоћ прима око 2.000 породица, односно 4.000 корисника. На територији целе општине, која броји 16 сеоских и четири градске месне заједнице, према последњем попису било је око 55.000 становника, од тога у самој Руми живи око 30.000. Геронто програм обухвата 21 геронто-домаћицу и једног домаћина, који су подељени по сеоским и градским месним заједницама, тако да је цела територија општине пођеднако покривена.

- Личних пратилаца имамо 14 и они су такође подељени и у селу и у граду, погодност града види се једино код Црвеног крста који дели 600 оброка дневно, а ту услугу немамо по селима - каже Красић.

Број пријава насиља се од јуна прошле године када је на снагу ступио нови Закон о сузбијању насиља у породици, повећао се и у овој општини.

- Да ли зато што сада више пратимо Закон, имамо повећање пријава за насиље - истиче Красић.

Центар за социјални рад броји 28 запослених, а уговор о делу 22 геронто домаћице, 14 личних пратилаца, девет персонално-педагошких асистената, четворо ангажовано у Дневном центру и седморо у Дневном боравку, који је капацитета 35 корисника, за које су добили и лиценцу.

Дневни боравак користе деца од шест година па навише, док је Дневни центар резервисан за старије од 26 до 40 година.

- Тражили смо и лиценце за личне пратиоце и геронто програм и чекамо од Министарства потврду да имамо лиценциране и те услуге. То је важно, јер су онда те услуге бесплатне за наше грађане - каже Красић.


Одбијају посао

Пошто је у општини Рума висок проценат запослености у последњих пар година, због великих фирми које послују у индустријској зони, те имају и миграцију становништва и из других општина, баш због упослења, парадокс је да су социјална давања чак и већа него prеthodnih година.

- Међутим, имали смо и примере да дођу предузетници и кажу да су им потребни радници и траже носиоце социјалне помоћи који примају износе од око 8.000 динара, ипак они одбијају посао, тако да има разних случајева - напомиње Красић.

Он додаје да је разговарао и са председником Општине о том питању, да се битно смањује незапосленост, а повећавају социјална давања и да ће то у будућности морати да се коригује.


У финансијском плану Центра за социјални рад нашло се, поред других сталних ставки, ове године милион динара за Сигурну кућу у Сремској Митровици за помоћ жртвама из Руме, ту је и 19,8 милиона динара за незапослене породиље, за бесплатне ужине за ученике основних школа 7,2 милиона динара. Пројекат личних пратилаца деце са сметњама у развоју покривен је са шест милиона динара, персонално-педагошка асистенција -3,1 милион динара, саветовалиште за брак и породицу –пола милиона, превенција болести зависности и насиља у породици- 2,9 милиона динара, помоћ и нега у кући за остарела и инвалидна лица, односно геронтопрограм- 14,63 милиона динара, Дневни боравак за децу и младе са сметњама у развоју 5,4 милиона динара, Дневни центар од 26 до 40 година- 4,3 милиона динара, СОС телефон- 600 хиљада динара, и пројекат превенција насиља у породици и едукација- милион динара. Укупно 103 милиона динара из буџета Општине за ову годину опредељено је за социјална давања.

Маша Стакић

 

Пише:
Пошаљите коментар