Невероватна прича из прошлости Великог Бечкерека
ЗРЕЊАНИН: Последњих дана локални зрењанински медији писали су о две теме које имају везе са наталитетом. Пре неколико дана испратили су посету градоначелника Зрењанина Чедомира Јањића породици Стајић из Ченте која је, након осам година борбе, добила тројке.
Роксанди и Милану Стајићу није било краја срећи када су на свет дошле две девојчице – Ленка и Анђела, и дечак Стефан.
С друге стране, стигли су забрињавајући подаци из Републичког завода за статистику који су показали да је средњи Банат за пет година изгубио два Елемира. Наиме, према тим подацима, у Средњобанатском округу живи 8.865 становника мање него пре пет година, а општина Нова Црња је због лоших демографских тенденција први пут после дуго година пала на испод 10.000 становника, што је сврстава у ред малих општина.
У прошлости, међутим, није било тако. Жене су рађале, па су многе породице, без обзира на то да ли су биле имућније или сиромашније, имале велики број деце. Захваљујући томе, Зрењанин је имао задовољавајући природни прираштај становништва, од један до два процента годишње. Међутим, једна многобројна породица из Великог Бечкерека, са десеторо деце, изазвала је посебну пажњу стручњака и антрополога, и то не због броја деце, већ из сасвим других разлога.
За само неколико дана, Градска општина је са свим релевантним подацима одговорила Каисер Вилхелм институту, потврдивши њихова сазнања. У одговору је наведено да се ради о госпођи Мартиновић, удови Манић, рођеној Хенел са станом у Темишварској улици, рођеној 1906. године. Сама госпођа Мартиновић је испричала како је рађала своју децу – открива за „Дневник“ угледна зрењанинска историчарка Нада Борош.
Како наводи наша саговорница, госпођа Мартиновић је у четрнаестој години родила тројке, у петнаестој је родила једно дете, у шеснаестој опет тројке, у седамнаестој двојке и у осамнаестој једно дете. Занимљиво је да су сва рођена деца била мушка, а да је од десеторо деце умрло једно, и то последње које је родила. Остала деца су жива и здрава.
"Није нам познато да ли је Каисер Вилхелм институт био задовољн одговором, и да ли је госпођа Мартиновић позвана за Берлин. Сигурно је, међутим, да би се данас ретко која жена усудила да роди толико деце", закључује Нада Борош.
Ж. Балабан