Neverovatna priča iz prošlosti Velikog Bečkereka
ZRENJANIN: Poslednjih dana lokalni zrenjaninski mediji pisali su o dve teme koje imaju veze sa natalitetom. Pre nekoliko dana ispratili su posetu gradonačelnika Zrenjanina Čedomira Janjića porodici Stajić iz Čente koja je, nakon osam godina borbe, dobila trojke.
Roksandi i Milanu Stajiću nije bilo kraja sreći kada su na svet došle dve devojčice – Lenka i Anđela, i dečak Stefan.
S druge strane, stigli su zabrinjavajući podaci iz Republičkog zavoda za statistiku koji su pokazali da je srednji Banat za pet godina izgubio dva Elemira. Naime, prema tim podacima, u Srednjobanatskom okrugu živi 8.865 stanovnika manje nego pre pet godina, a opština Nova Crnja je zbog loših demografskih tendencija prvi put posle dugo godina pala na ispod 10.000 stanovnika, što je svrstava u red malih opština.
U prošlosti, međutim, nije bilo tako. Žene su rađale, pa su mnoge porodice, bez obzira na to da li su bile imućnije ili siromašnije, imale veliki broj dece. Zahvaljujući tome, Zrenjanin je imao zadovoljavajući prirodni priraštaj stanovništva, od jedan do dva procenta godišnje. Međutim, jedna mnogobrojna porodica iz Velikog Bečkereka, sa desetoro dece, izazvala je posebnu pažnju stručnjaka i antropologa, i to ne zbog broja dece, već iz sasvim drugih razloga.
Za samo nekoliko dana, Gradska opština je sa svim relevantnim podacima odgovorila Kaiser Vilhelm institutu, potvrdivši njihova saznanja. U odgovoru je navedeno da se radi o gospođi Martinović, udovi Manić, rođenoj Henel sa stanom u Temišvarskoj ulici, rođenoj 1906. godine. Sama gospođa Martinović je ispričala kako je rađala svoju decu – otkriva za „Dnevnik“ ugledna zrenjaninska istoričarka Nada Boroš.
Kako navodi naša sagovornica, gospođa Martinović je u četrnaestoj godini rodila trojke, u petnaestoj je rodila jedno dete, u šesnaestoj opet trojke, u sedamnaestoj dvojke i u osamnaestoj jedno dete. Zanimljivo je da su sva rođena deca bila muška, a da je od desetoro dece umrlo jedno, i to poslednje koje je rodila. Ostala deca su živa i zdrava.
"Nije nam poznato da li je Kaiser Vilhelm institut bio zadovoljn odgovorom, i da li je gospođa Martinović pozvana za Berlin. Sigurno je, međutim, da bi se danas retko koja žena usudila da rodi toliko dece", zaključuje Nada Boroš.
Ž. Balaban