Некад се пекла од сирка, а данас хит ракија од кивија или бундеве
БАЧКА ТОПОЛА: Произвођач домаће ракије и вина Атила Фабрик из Старе Моравице представио је своје, већ награђиване, производе на недавно одржаној „Сармијади” у Бачкој Тополи.
- Вино и ракију правим већ десет година и квалитет ми је најважнији. Осим белог и црног вина, производим чак 13 врста ракије, тако да се пре може рећи да сам ракијаш, него винар - каже кроз смех Атила, који је и члан Удружења воћара и винара „Ризлинг” у Старој Моравици.
Додаје да учествује на свим такмичењима, па отуда и силне медаље и пехари, које је понео са собом на „Сармијаду” како би људи знали шта купују. Квалитет пре свега, тврди Фабрик, а ракије прави од воћа, али и поврћа.
- Правим ракију од бундеве, што је људима необично, а у „чудне” ракије спадају и она од малине, која је баш лепа, али и ракија од зове- каже Атила Фабрик.
Највећа годишња манифестација у Старој Моравици је „Ракијада и пихтијада”, која ће се одржати 26. јануара, по пети пут, у организацији Удружења „Ризлинг”. Село данас броји око 3.500 становника, али током „Ракијаде” немогуће је избројати госте.
- На прошлој ракијади имали смо 551 узорак, не постоји већа манифестација од наше у Србији када је ракија у питању- каже Фабрик и додаје да неки произвођачи ракије донесу и по 10 - 15 узорака, као што и он сам има 13 у понуди.
Најчувенија ракија која је и освојила највише награда је шљивовица, па виљамовка. Иначе, произвођачи из Општине Бачка Топола однели су највише награда.
Винар Јожеф Јамошко, такође члан Удружења „Ризлинг”, представио се на манифестацији винима.
- Правим црно, бело и вино од вишања и то откад знам за себе- каже с осмехом Јожеф и додаје да је све што зна научио од тате и деде. У понуди има франковку, али и италијанске ризлинге. Вино од вишања прави последњих 15 година, али је ове године лоше родила вишња, те је и мање вина.
- Иначе све се добро продаје, муштерија увек има - каже Јожеф и додаје да су због лошег рода ове године морали да иду у Нови Сад да купе грожђе како би направили вино.
Винари из Старе Моравице, каже Јожеф, учествују на многим манифестацијама широм Војводине и у свакој општини имају пријатеље винаре које често посећују.
- И ми имамо наш дан када они долазе код нас, и волимо да се дружимо, то и јесте поента оваквих манифестација, а продаја нам је само плус - каже Јожеф.
Он каже да је некада било више винара, а старији се сећају да је Стара Моравица након рата бројала више од 500 засада, временом се то запустило, али данас се опет враћа стари сјај виноградарству и млади се све више интересују.
- Расте број винара, то видимо и у нашем Удружењу, јер бројимо више од стотину чланова и то не само из нашег села, већ имамо пуно чланова из Бајше, Бајмока, Пачира, Бачке Тополе, Сокоца, Криваје, али и других места- каже Јожеф и напомиње да су они најстарије регистровано удружење винара у Војводини.
Друштво „Ризлинг” постоји већ 21 годину, а како истиче Јожеф Јамошко, тек после су се удружили винари из Темерина, Бајше и других места.
- Са свима њима смо одлични пријатељи, јер ми винари смо познати да волимо да се дружимо. Имамо и пријатеље из иностранства који нас радо посећују, као и ми њих- истиче Јожеф.
Млади се окрећу овом послу
- Наше Удружење је регистровано 1997. године и наши чланови, њих више од стотину, су из целе општине. Иначе, виноградари и винари се лепо друже широм Војводине и према мојим сазнањима има око 30 таквих удружења у Бачкој, Банату и Срему, као што је наше- каже Ласло Гујаш, први председник Удружења винара и воћара „Ризлинг” из Старе Моравице.
Он сматра да је винарство све популарнији занат, занимање и привредна делатност.
-То је прилично атрактивно занимање и примећујемо да се све више младих људи опредељује за овај посао. Подижу се нови воћњаци и виногради, јер и држава даје субвенције за подизање воћњака и винограда што је добро, а следећа фаза је свакако прерада - каже Гујаш и додаје да се осим производње вина и ракије, праве и сокови од различитог воћа.
Ракијаде и такмичења винара су све популарнији у Војводини, а примећује се тенденција да се све више пече ракија не само од воћа, већ и поврћа.
- Све је више нових ракија, које нису традиционалне, већ обојене, модерне, од разног воћа и поврћа, те тако имамо ракије од парадајза, паприке, кромпира, бундеве..Раније то није баш било популарно, јер смо пре имали ракију од сирка и кукуруза, због сиромаштва. Занимљиве су и ракије од шумског воћа, бобичастог, јагодичастог, тако данас имамо ракије од купине, малине, јагоде, али и јужног воћа, кивија, naranyе, банане- појаснио је Ласло Гујаш, први председник Удружења винара и воћара „Ризлинг” из Старе Моравице.
Ко год има вишка производа бави се продајом, те је све више регистрованих произвођача алкохолних пића, који су заинтересовани за све шире домаће, али и инострано тржиште, те се сви труде да што боље пласирају своје производе.
Маша Стакић
Фото: Јелена Ивановић
Пројекат „Јавни интерес у Бачкој Тополи” реализовала је „Панонија медиа” уз подршку „Дневника”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.