НАДМЕТАЊЕ ПОТОМАКА КРШНИХ ЛИЧАНА У КОЛУТУ „Личке оке“ најбоље легле мајканима из Брестовца
КОЛУТ: У варошицама и селима западне Бачке негују се традиције свих мањина, али и завичајни, регионални обичаји и традиције већинског српског народа.
Тако је и у Колуту, онкрај Сомбора на сеоском фудбалском стадиону ФК „Јединство“ по 27. пут одржано такмичење у традиционалним спортским дисциплинама „Личке оке“, које су наслеђе личких Срба, досељених након Другог светског рата у Бачку, али и њихових потомака.
По пропозицијама које су 1956. године званично кодификовале прастаре обичаје у завичају и такмичари у Колуту су одмерили снаге у девет дисциплина, насталих својевремено на такозваним сеоским црквеним зборовима. Одувек се надмећу млади момци исказујући своју снагу, вештине и кондицију, што је уједно била и реклама за женидбу. Ове године је учешће у дисциплинама вучење куке, претезање штапа, бацање камена с рамена, обарање руке, пењање уз стожину, навлачење конопца, скок у даљ из места, трка у врећама и ходање по брвну узело 12 екипа, а најуспешнија екипа били су „Кумови“ из Бачког Брестовца, који су освојили прво место. Степеник ниже на победничком постољу је освојила екипа „Дебело брдо“, а треће место припало је екипи „Крбавско поље“. Током трајања манифестације био је уприличен и богат пратећи програм, те су сви присутни могли да уживају у наступима Милета Делије, Саве и Љубише и Јадранке Поповић.
Обичај организовања „Личких ока“ ( које су као куриозитет 1974. године биле уврштене и у тада традиционални „Слет младости“ у част младих али и Јосипа Броза Тита, личког зета) под тим називом има свој корен у чињеници да је, након установљавања званичних правила од стране неколицине српских интелектуалаца у Лици намерних да се сачувају стари обичаји, ова манифестација одржавана у околини
Дивосела, на ливадама између тамошњих засеока Вујновићи и Ћурини којима доминирају два извора. Према легенди, која се преносила с колена на колено у Дивоселу, ова два извора подсјећају на два ока у глави, па их је народ звао „очи“, односно „оке“, те је тако и само одмеравање снаге и вештине личких сеоских момака добио име.
Текст и фото: М. Миљеновић