NADMETANJE POTOMAKA KRŠNIH LIČANA U KOLUTU „Ličke oke“ najbolje legle majkanima iz Brestovca
KOLUT: U varošicama i selima zapadne Bačke neguju se tradicije svih manjina, ali i zavičajni, regionalni običaji i tradicije većinskog srpskog naroda.
Tako je i u Kolutu, onkraj Sombora na seoskom fudbalskom stadionu FK „Jedinstvo“ po 27. put održano takmičenje u tradicionalnim sportskim disciplinama „Ličke oke“, koje su nasleđe ličkih Srba, doseljenih nakon Drugog svetskog rata u Bačku, ali i njihovih potomaka.
Po propozicijama koje su 1956. godine zvanično kodifikovale prastare običaje u zavičaju i takmičari u Kolutu su odmerili snage u devet disciplina, nastalih svojevremeno na takozvanim seoskim crkvenim zborovima. Oduvek se nadmeću mladi momci iskazujući svoju snagu, veštine i kondiciju, što je ujedno bila i reklama za ženidbu. Ove godine je učešće u disciplinama vučenje kuke, pretezanje štapa, bacanje kamena s ramena, obaranje ruke, penjanje uz stožinu, navlačenje konopca, skok u dalj iz mesta, trka u vrećama i hodanje po brvnu uzelo 12 ekipa, a najuspešnija ekipa bili su „Kumovi“ iz Bačkog Brestovca, koji su osvojili prvo mesto. Stepenik niže na pobedničkom postolju je osvojila ekipa „Debelo brdo“, a treće mesto pripalo je ekipi „Krbavsko polje“. Tokom trajanja manifestacije bio je upriličen i bogat prateći program, te su svi prisutni mogli da uživaju u nastupima Mileta Delije, Save i Ljubiše i Jadranke Popović.
Običaj organizovanja „Ličkih oka“ ( koje su kao kuriozitet 1974. godine bile uvrštene i u tada tradicionalni „Slet mladosti“ u čast mladih ali i Josipa Broza Tita, ličkog zeta) pod tim nazivom ima svoj koren u činjenici da je, nakon ustanovljavanja zvaničnih pravila od strane nekolicine srpskih intelektualaca u Lici namernih da se sačuvaju stari običaji, ova manifestacija održavana u okolini
Divosela, na livadama između tamošnjih zaseoka Vujnovići i Ćurini kojima dominiraju dva izvora. Prema legendi, koja se prenosila s kolena na koleno u Divoselu, ova dva izvora podsjećaju na dva oka u glavi, pa ih je narod zvao „oči“, odnosno „oke“, te je tako i samo odmeravanje snage i veštine ličkih seoskih momaka dobio ime.
Tekst i foto: M. Miljenović