На продају имовина фабрике чарапа „Ударник”
ЗРЕЊАНИН: Стечајни управник Фабрике чарапа „Ударник” у Зрењанину огласио је продају имовине овог предузећа путем јавног надметања. Предмет продаје су непокретности и покретна имовина стечајног дужника, сврстане у једну имовинску целину.
Непокретности, које се налазе у Зрењанину, чине зграде трговине и текстилне индустрије, чија је почетна цена око 50 милиона динара. Крајњи рок за откуп продајне документације је 3. октобар. Јавно надметање ће се одржати 10. октобра, у 11 часова, на адреси Агенције за лиценцирање стечајних управника.
Стечајни управник “Ударника” је Агенција за лиценцирање стечајних управника, а повереник агенције је Рудолф Шарњаи из Сенте.
„Не могу да дајем изјаве јер сам само повереник“, изјавио је Шарњаи.
Ипак, Шарњаи је потврдио да су проблеми у вези са захтевима за реституцију окончани, тако да се могло наставити са продајом, која је у једном моменту била стопирана.
Наш лист је већ писао о томе како су, више од деценије након што је фабрика престала са радом, чарапе зрењанинског „Ударника” и даље тражене, а захваљујући огромним залихама које су преостале након затварања, продавница у саставу фабрике и даље ради. Након писања „Дневника”, ова вест је доспела у све медије, а прилоге су снимиле и многе телевизијске станице.
„Ударник” је опстајао све до почетка двехиљадитих када је држава преузела фабрику, тако што је Агенција за приватизацију радила нову процену капитала, развластила мале акционаре, дотадашње већинске управљаче, и државу укњижила као власника са 53 посто удела. Од тада је почела да се круни имовина предузећа у којем је било запослено око 400 радника. Фабрика је упадала у тешкоће, губили су се послови а низали губици. Не треба заборавити ни да је, у међувремену, у град на Бегеју дошла италијанска компанија “Помпеа”, која је у индустријској зони “Багљаш” изградила велику фабрику за производњу чарапа. Парадоксално, док је државни “Ударник” пропадао, а радници остајали без посла, држава је истовремено италијанском инвеститору додељивала финансијске подстицаје за запошљавање.
Напослетку је уследила одлука Министарства економије о аутоматском увођењу стечаја 2009. године. За стечајног управника именована је Агенција за приватизацију. Prеthodnih година неколико пута је оглашавана продаја фабрике, међутим није било заинтересованих купаца.
Ж. Балабан