Музеј Жеравица редак туристички потенцијал
НОВО МИЛОШЕВО: Захваљујући средствима добијеним од Министарства културе и информисања, у оквиру пројекта „Градови у фокусу”, Музеј Жеравица у Новом Милошеву освануо је у новом руху.
За уређење дела овог приватног музеја, у Улици Аркадија Попова 56, одобрено је 1,2 милиона динара, а приликом недавне посете министра културе и информисања Владана Вукосављевића општини Нови Бечеј, оцењено је да Музеј Жеравица представља сјајан туристички потенцијал.
„Средства која су наменски добијена од министарства утрошена су за уређење старе куће, која се налази у оквиру музејског комплекса, а чија поставка је посвећена Душку Попову, чији је деда Омер Попов живео баш у тој кући. Душко Попов је био двоструки агент Немачке и Енглеске у Другом светском рату, а послужио је Ијану Флемингу у стварању чувеног јунака Џејмса Бонда“, каже за „Дневник” власник музеја Чедомир Жеравица, и додаје да је породица Душка Попова обећала да ће овом музеју уступити и приватне ствари тајног агента.
С обзиром на то да је Ранко Жеравица Чедомиров рођени стриц, наш саговорник планира да у оквиру музеја отвори и поставку посвећену том легендарном југословенском и српском кошаркашком тренеру, а с тим у вези очекује нову помоћ Министарства културе и информисања.
Цела прича око музеја почела је крајем 70-их година прошлог века од идеје Миливоја Жеравице да набави трактор „Фордсон” из 1924. године какав је имао његов отац Милорад међу првима у селу и уз који је он одрастао. Имати трактор на селу, у то време је била права реткост и својеврсна атракција.
Сасвим случајно Миливој је од пријатеља сазнао да у околини Крагујевца постоји такав трактор. Отишао је да га погледа и изненадио се када је тамо затекао неколико сличних трактора из тог времена. Тог момента је дошао на идеју да их све откупи и тако их на неки начин спасе од нестајања са ових простора. У почетку је то била мала збирка од неколико трактора, привремено смештених у једној старој шупи. До нивоа угледне збирке, јединствене у нашој земљи, довео ју је његов син Чедомир. У целости је прикупљена на домаћем тлу, у чему је још једна њена вредност.
У виду сталне поставке, прикупљени трактори су изложени јавности 1991. године у наменски изграђеном објекту. Централно место у колекцији заузима најстарији сачувани трактор у Србији и широј регији, амерички „Харт – Parr 30” из 1920. године. Следе бројни примерци из међуратног периода, произведени у европским и америчким фабрикама. Поред тога, Музеј Жеравица садржи део етно поставке, са старим занатима, као и већу колекцију старих радио и фотографских апарата.
Иначе, куриозитет је да је Музеј Жеравица један од ретких приватних музеја, ако не и једини, који посетиоцима не наплаћује улазнице. Музеј је отворен радним данима од 8 до 16, а суботом од 8 до 13 сати. Чедомир Жеравица каже да је посете могуће заказати и ван радног времена, уколико се неко prеthodno најави, а поготово ако је реч о већим групама.
Текст и фото: Ж. Балабан