Музеј у Кикинди: Галеријски простор доступан свима
КИКИНДА: У оквиру конкурса „Градови у фокусу” Министарства културе и информисања, Народном музеју у Кикинди опредељено је око 16 милиона динара за адаптацију левог крила зграде, односно галеријског простора који је, додуше, увек имао неке друге намене.
Радови су почели прошле године, а требало би да буду завршени до краја текуће, за шта је и Град Кикинда уложио додатна три милиона.
- Комплетан простор у том крилу, који има нешто мање од 300 квадрата, сад се реновира те је враћен у првобитни облик, што значи да су склоњени зидови који нису оригинални, па је простор транспарентнији, а прозорски оквири су проширени до нивоа галерије како би посетиоци унапред видели шта их у њој чека – објашњава директорка Народног музеја Лидија Милашиновић. – Подигнути су подови, обијено је све што је морало да се обије, сређени су зидови, поставља се нови епоксидни под за нивелацију, урађена је нова електроинсталација, поништена стара, спроведени су каблови за видео- надзор, а треба још монтирати камере и противпожарне јављаче за шта треба издвојити додатна средства.
По завршетку адаптације, галеријски простор ће коначно постати репрезентативан и приступачан публици, а уједно ће омогућити да се крене у нову инвестицију – адаптацију десног крила зграде и сталне поставке која се тренутно тамо налази.
- Већ имамо комплетну пројектно-техничку документацију која важи за простор од око 2.000 квадрата – појашњава Милашиновић. - То је следећи корак који је далеко обимнији и скупљи од адаптације галерије. Али уређење галеријског простора је предуслов да би се почели радови на сталној поставци, како не бисмо изгубили публику и да не бисмо затварили музеј. Јер, наша стална поставка мора да доживи унапређење у музеолошком смислу, да се осавремени, а то не вреди ако пре тога не уредимо зграду и не адаптирамо је у складу са савременим стандардима.
Свеобухватна адаптација унутрашњости зграде Курије, која је изграђена 1839. године за потребе тадашњег Великокиндског дистрикта, односно суда и затвора, никад није рађена, па садашње руководство чека озбиљан и мукотрпан посао који треба организовати тако да ни у једном тренутку не буду на губитку ни они као креатори културних садржаја у Кикинди, али ни грађани као конзументи.
- Град Кикинда је само ове ове године издвојио 170 милиона динара за установе културе, а око 20 милиона опредељено је за инвестиције – истиче градоначелник Кикинде Никола Лукач. - Мислим да идемо добрим правцем да уредимо нове просторе, обезбедимо нове садржаје и да, како грађанима Кикинде, тако и свим драгим гостима, понудимо нешто ново и у нашем Музеју.
Л. Радловачки
Пројекат „Пером кроз Кикинду” реализује „ДВП Продукција”, а суфинансира Град Кикинда. Ставови у подржаном пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.