Мушкарци више оболевају од канцера у Јужном Банату
ПАНЧЕВО: У Јужнобанатском округу сваке године око 1.370 особа оболи и 940 њих умре од малигних болести, објавио је Завод за јавно здравље Панчево поводом Светског дана борбе против рака, који је обележен под слоганом „Ја сам, ја хоћу”.
Такође, указано је и на чињеницу да је већа стопа оболевања и умирања код мушкараца и то од рака плућа, дебелог црева и простате, док жене најчешће имају рак дојке.
Конкретно у Панчеву, 2018. годину обележила је смрт 410 људи, а новооболеле су 602 особе. Како указују, превенција малигних болести има огроман јавноздравствени потенцијал, те се може избећи једноставним мерама као што су престанак пушења, ограничено конзумирање алкохола, избегавање сувишног излагања сунцу, конзумирање здраве хране, вежбањем, као и заштита од инфекција које се могу развити у рак.
Висока стопа смртности
Према процени Међународне агенције за истраживање рака Србија је сврстана у групу земаља са средњим ризиком оболевања, што значи да се налази на 12. месту од 40 држава Европе, као и високим ризиком умирања од малигних болести, односно налазимо се на другом месту одмах након Мађарске. Процењена стопа оболевања и умирања жена у Србији виша је у односу на друге земље због виших стопа оболевања од рака грлића материце, рака дојке и плућа.
По препоруци Министарства здравља спроводе се организовани скрининг програми рака дебелог црева и рака дојке у Панчеву, док су током prеthodnе године на скрининг колоректалног карцинома позване 4.964 особе, а 3.199 људи урадило је тест на окултно крварење, с тим да је код 126 пацијената тест био позитиван, а откривено је десет карцинома и 18 полипа дебелог црева. На скрининг рака дојке позвано је 3.460 жена, а 1.095 је урадило мамографију, а откривене су две бенигне промене.
Када је реч о Вршцу, 278 жена је упућено на мамографију, њих 266 су урадиле скрининг, а код једне је откривен карцином.
Л. Р.